همسفر گرامی
برای درج سفر به پروفایل مراجعه کنید
عنوان :

23 مکان ثبت جهانی شده ایران در یونسکو - قسمت سوم

دسته مطلب:معرفی اماکن
نویسند:محمدرضاطاهرخانی
1397/07/11
توضيحات :

13- باغ های ایرانی  

سال ثبت جهانی : 2011

باغ ایرانی به باغ‌هایی گفته می‌شود که بر پایه معماری و عناصر تشکیل دهنده آن از جمله ساختار هندسی، آب و درختان و کوشک میانی و غیره عمدتاً در فلات ایران و مناطق پیرامونی متأثر از فرهنگ آن رواج داشته‌است.
که باغ های ثبت شده یونسکو 9 باغ شامل :  باغ ایرانی پاسارگاد / باغ ارم شیراز / باغ چهلستون اصفهان  / باغ فین کاشان  / باغ عباس‌آباد مازندران /  باغ شازده کرمان  / باغ دولت‌آباد یزد /  باغ پهلوان‌پور مهریز /  باغ اکبریه بیرجند می باشد.

14- مسجد جامع اصفهان- استان اصفهان 

سال ثبت جهانی : 2012

مسجد جمعه یا مسجد جامع اصفهان از مهم‌ترین و قدیمی‌ترین ابنیه مذهبی ایران است. این مسجد مجموعه تاریخی وسیعی را به ابعاد ۱۷۰ در ۱۴۰ متر در شمال شرقی اصفهان و کنار میدان کهنه نشان می‌دهد و امروز شامل قسمت‌های مختلفی است از قبیل گنبد نظام‌الملک، گنبد تاج‌الملک، حیاط چهار ایوانی و شبستان‌های گرد آن، مدرسه مظفری، محراب الجایتو که هر یک نمایانگر سیر هنر معماری اسلامی در دوره‌ای خاص هستند. بنا بر شواهد تاریخی، مسجد جامع اصفهان بر روی ویرانه‌های مسجد قدیمی تری ساخته شده که اعراب ساکن قریه طهران در اصفهان در قرن دوم هجری در یهودیه بنا کرده بودند. مسجد اولی بر خرابه‌های ابنیه‌ای مربوط به اواخر دوره ساسانی برپا شده بود

 

15- برج گنبد قابوس - استان گلستان 

سال ثبت جهانی : 2012

برج گنبد قابوس بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که در شهر گنبد کاووس، شمال ایران در استان گلستان قرار دارد. سبک معماری بنا شیوه رازی است. 
این بنا که بلندترین   برج تمام آجری جهان به‌شمار می‌آید بر فراز تپه‌ای خاکی که نزدیک به پانزده متر از زمین بلندتر است قرار دارد. بلندای بنا به همراه پی آن ۷۲ متر می‌باشد. این بنا در سال ۳۷۵ هجری خورشیدی و در زمان پادشاهی کاووس بن وشمگیر و در شهر گنبدکاووس که پایتخت پادشاهان آل زیار آن دیار بوده، بنا گردیده‌است.

16- کاخ گلستان - استان تهران 

سال ثبت جهانی : 2013

کاخ گلستان با قدمتی بالغ بر ۴۴۰ سال یکی از منحصر به فردترین مجموعه‌های تاریخی ایران می‌باشد. اطلاق نام گلستان به این مجموعه ریشه در بنیان تالاری بنام «گلستان» که از بناهای عهد آقا محمد خان قاجار بوده و در سال ۱۲۱۶ ه‍.ق و در عهد فتحعلی شاه قاجار به پایان می‌رسد دارد.

17- شهرسوخته - استان سیستان و بلوچستان 

سال ثبت جهانی : 2014

شهر سوخته نام بقایای دولت‌شهری باستانی در ایران است که در ۵۶ کیلومتری جنوب زابل و در حاشیهٔ جاده زابل-زاهدان در استان سیستان و بلوچستان (شرق ایران) واقع شده‌است. شهر مزبور در روی آبرفت‌های مصب رودخانه هیرمند به دریاچه هامون و زمانی در ساحل آن رودخانه بنا شده بود. دورهٔ بنای این شهر بزرگ با دوره برنز و تمدن جیرفت همزمان است.

18- میمند شهربابک - استان کرمان  

سال ثبت جهانی : 2015

میمند، یک روستا از توابع بخش مرکزی شهرستان شهربابک-کرمان است. این روستا در ۳۰ کیلومتری شهربابک قرار دارد. «منظر فرهنگی روستای تاریخی میمند شهر بابک» بخاطر خانه‌های کنده شده در دل کوه در تیرماه ۹۴ به ثبت میراث جهانی یونسکو رسید

تور شیراز , تور اصفهان , تور گلستان , تور تهران گردی , تور سیستان و بلوچستان , تور کرمان ,

23 مکان ثبت جهانی شده ایران در یونسکو - قسمت اول

23 مکان ثبت جهانی شده ایران در یونسکو - قسمت دوم

 23 مکان ثبت جهانی شده ایران در یونسکو - قسمت سوم

23 مکان ثبت جهانی شده ایران در یونسکو - قسمت چهارم

 
محمدرضاطاهرخانی
و خدا برای من کافی است ...
سفر های مرتبط با این مطلب :
ثبت نظر
حامد
یک لحظه فکر کردم با شما همسفر بودم بسیار عالی بود
کاظم
بی شک متفاوت ترین سفر نامه ای بود که تا کنون خوانده بودم .
کاظم
بی شک متفاوت ترین سفر نامه ای بود که تا کنون خوانده بودم .
شهیده سیدجوادین
خیلی خوب بود
قاسم
سفرنامه بسیار خوبی بود. عکس ها هم بسیار عالی بودند.
همسفر باشیم
همسفر باشیم مرجع رایگان معرفی تور و سفر و برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی، شهر گردی و ... می باشد. وشما می توانید به راحتی سفر و برنامه خود را معرفی کنید
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است