همسفر گرامی
برای درج سفر به پروفایل مراجعه کنید
عنوان :

پل قدیم دزفول پدید آورنده شهر دزفول

دسته مطلب:معرفی اماکن
نویسند:رضا طاهر
1397/12/23
توضيحات :

پل قدیم دزفول پدید آورنده شهر دزفول

 

پل دزفول

 

داستان هر شهری یه آغازی داره و داستان شهر دزفول از یه  پل شروع  شد  این پل که  برای دوره ساسانی و جالبه بدونید هنوز هم مورد استفاده قرار می گیره  مثل خود مردم  دزفول   مقاوم  و پا برجاست  و اگه  شما حتی  از افراد غیر بومی که شناخت اندکی از دزفول دارند بپرسید دزفول  را به چه چیزی می شناسید اولین موردی که نام برده میشه پل قدیم است. و این پل نماد شهر دزفول می باشه و این نماد فراتر از یک نماد بومی است و در اوایل دوره پهلوی دوم عکس پل قدیم دزفول پشت اسکناس صد ریالی نقش بسته بود و به نوعی نماد ملی ایران به شمار می رود.

 

عکس پل رو اسکناس

 

در مورد این پل در سفرنامه  جهانگردان ایرانی و اروپایی صحبت شده است که از جمله آنها حاج نجم الملک در کتاب سفرنامه خوزستان و جورج کرزن از جهانگردان معاصر اروپایی که شگفتی خود از بازدید این پل با عظمت را در کتاب هایشان عنوان کرده اند و حتی نقاشی هایی چند صد ساله ای از این پل قدیمی در منابع فارسی و انگلیسی موجود می باشد که همین امر گواهی بر اهمیت و جایگاه این پل از گذشته  دور دارد.

 

پل قدیم دزفول

 

به روایت تاریخ و قدیمی های دزفول قدمت شهر به دوران شاپور اول ساسانی باز می گردد و علت پیدایش آن قرارگرفتن در میان دو منطقه گندی (جندی) شاپور و بین النهرین  می باشد.

شهر گندی شاپور که اولین دانشگاه جهان در آن قرار داشت از شهر های مهم دوره ساسانیان می باشد و بین النهرین  هم که مهد تمدن  جهان است. اما برای اتصال این دو ناحیه مانعی به نام رود دز وجود داشت. از همین روی و به دلیل اهمیت اتصال این دو منطقه شاپور اول پس از پیروزی بر والرین با بکارگیری اسرای رومی این پل با عظمت را جهت اتصال شرق و غرب ساحل دز در 1750 سال پیش احداث کرد.

 

 

پلی با 15 متر ارتفاع 9.5 متر عرض و38.5 متر دارازا که با 17 ستون ساخته شده است.

ساختار کلی پل در گذر تاریخ چندین بار مورد تخریب و آسیب قرار گرفته است که در دوره های مختلف مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

اولین مرمت  و تعمیر کلی پل در دوره صفویه انجام گرفت و بنای فعلی بروی ستون های ساسانی پل قرارگرفت و در دوره قاجار و پهلوی هم مرمت جزیی روی آن صورت پذیرفت.

 

پل دزفول

 

در حال حاضر برای حفاظت بهتر از پل و تخریب کمتر  اجازه عبور هیچ  خودرویی از روی پل داده نمیشود و پل فقط برای عابران پیاده می باشدکه البته دوچرخه و موتورسیکلت هم از آن عبور میکند.

 

پل دزفول

 

 

حفاظت از پل مختص دوره معاصر نیست و حتی در دوران ساسانی در کنار پل سازه های آبی ایجاد شده بود که علاوه بر کاربرد های مرسومی همچون آسیاب ، هدایت آب و... شدت فشار آب دز را  کمتر می کند تا فشار کمتری به پایه و بدنه پل بیاید. که همین امر نشان دهنده اهمیت حفاظت و حراست از پل از دوران ساسانی داشته است.

 

 

این پل قدیمی ترین پل استوار جهان می باشد که بیش از 17 قرن را به خود دیده است و هنوز هم از آن استفاده می شود.

رضا طاهر
اگه بین ماندن و رفتن مردد بودی همیشه رفتن رو انتخاب کن
سفر های مرتبط با این مطلب :
ثبت نظر
شیرین
ممنون بابت به اشتراک گذاری تجربیات
شیرین
ممنون بابت به اشتراک گذاری تجربیات
مهتاب احمدی
سلام لطف کردید
شیما
فوق العاده منطقه را توضیح داده اید
همسفر باشیم
همسفر باشیم مرجع رایگان معرفی تور و سفر و برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی، شهر گردی و ... می باشد. وشما می توانید به راحتی سفر و برنامه خود را معرفی کنید
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است