همسفر گرامی
برای درج سفر به پروفایل مراجعه کنید
عنوان :

داستان حمام های دزفول

دسته مطلب:معرفی اماکن
نویسند:رضا طاهر
1397/12/23
توضيحات :

داستان حمام های دزفول

 

حمام دزفول

 

در قدیم  مکان های عمومی مثل مسجد  و بازار و حمام  مرکزیت مناطق شهری بوده اند  و خانه های مردم  در نزدیکی  این مراکز ساخته می شده  دزفول هم  به علت گستردگی و قدمت دارای مناطق شهری متعددی بوده است  و همین امر موجب پیدایش حمام های متعدد در دزفول می شود که معروف ترین آنها حمام کرناسیان (کرناسیون)، میان دره ، شاه رکن الدین و... می باشد.

برای کشف داستان حمام های دزفول ابتدا به حمام  کرناسیان رفتیم که در حال حاضر تبدیل به موزه مردم شناسی شهر درفول شده است

 

 

 

حمام کرناسیان شمالی ترین حمام شهر دزفول و یکی از شلوغ ترین و اصلی ترین حمام های شهر بوده است از ویژگی های بارز این حمام دوره زندیه وجود هم زمان دو خزینه و حمام مجزا برای خانم ها آقایان بوده است که همین امر امکان استفاده هم زمان  اقایان و خانم ها از حمام  را فراهم می کرده و در عین حال نکات بهداشتی هم بیشتر رعایت می شد.

 

 با متصدی و مسئول حمام جناب آقای قلم بران هم صحبت شدیم و برایمان داستان حمام های شهر و چگونگی ایجاد شبکه بهداشت و آب لوله کشی در شهر را توضیح دادند

 که حوالی جنگ جهانی دوم بیماری پوستی در شهر دزفول فراگیر می شود که بیش از 70 درصد مردم دزفول به آن دچار می شوند  که این بیماری موجب نا بینایی فرد بیمار میشد.

علت شیوع بیماری حمام های خزینه ای و غیر بهداشتی شهر بود که به همت چند پزشک آلمانی و تعدادی از بزرگان شهر سیستم  آب لوله کشی در شهر ایجاد می شود   و حمام ها به آب لوله کشی مجهز می شوند    

 

 

 

 

حمام کرناسیان حتی تا دوره جنگ تحمیلی کاربری حمام داشته و مردم شهر وحتی رزمندگانی که به مناطق جنگی اعزام می شدند از این حمام استفاده میکردند. از اواخر دهه شصت تا اوایل دهه هشتاد این حمام متروکه بود ودر سال 83 به همت میراث فرهنگی مرمت شد و از سال 85 به عنوان موزه مردم شناسی جهت بازدید عموم افتتاح گردید.

جدای از معماری بی نظیر موزه شما میتوانید با برخی از مشاغل اصلی دزفول از جمله خراطی ، ورشو سازی ، مسگری و ... در این موزه آشنا شوید.

 

 

به حمام های قدیمی  دیگر شهر هم سر زدیم یکی دیگر از حمام های شهر که تاریخچه صفوی دارد حمام شاه رکن الدین می باشد که در حال حاضر تبدیل به کتابخانه عمومی شده است .

این بنا که در کنار یک مجموعه بنا شامل مدرسه علمیه ، مسجد، و بقعه شاه رکن الدین قرار دارد و هنوز پویایی دوران گذشته خود را دارد .

 

 

 

رضا طاهر
اگه بین ماندن و رفتن مردد بودی همیشه رفتن رو انتخاب کن
سفر های مرتبط با این مطلب :
ثبت نظر
شیما
بسیار عالی و زیبا به رشته تحریر درآوردید
شیما
بسیار عالی و زیبا به رشته تحریر درآوردید
نیلوفر ورزش نژاد
دستت درد نکنه
شاهین
عالی بود
همسفر باشیم
همسفر باشیم مرجع رایگان معرفی تور و سفر و برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی، شهر گردی و ... می باشد. وشما می توانید به راحتی سفر و برنامه خود را معرفی کنید
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است