همسفر گرامی
برای درج سفر به پروفایل مراجعه کنید
عنوان :

جاذبه های گردشگری تاریخی دزفول چیه ؟

دسته مطلب:معرفی اماکن
نویسند:رضا طاهر
1398/01/03
توضيحات :

جاذبه های گردشگری تاریخی دزفول چیه ؟

 با توجه به این استان خوزستان قسمتی از مهد تمدن جهان در بین النهرین بوده است که از این رو اکثر شهر های استان دارای سایت های تاریخی با ارزشی می باشد که از اماکن پیش از تاریخ گرفته و  دوره عیلامیان و  ساسانی گرفته  تا اماکن تاریخی دوره اسلامی که به صورت مختصر به معرفی این امکان می پردازیم :

 

بافت قدیم دزفول :

این منطقه که به موزه آجری ایران هم معروف می باشد قدمتی 5 هزار ساله داره و از گذشته دور در حاشیه رود دز در این منطقه بافت مسکونی وجود داشته است مساحت حدودی بافت قدیم دزفول حدود 244 هزار هکتار می باشد که به 28 محله  تقسیم می شود.

دزفول

پل قدیم ساسانی :

این پل قدیمی که  17 قرن قدمت دارد به دستور شاپور اول ساسانی پس از پیروزی بر والرین برای اتصال شهر جندی شاپور به منطقه بین النهرین توسط اسرای رومی ساخته شد، گفته میشود دلیل اصلی پیدایش شهر دزفول فعلی هم ایجاد همین پل می باشد.

دزفول

اهمیت و شهرت این پل به حدی بود که در دوره پهلوی عکس این پل بر پشت اسکناس 100 ریالی قرار داشت

دزفول

 

محوطه تاریخی جندی شاپور :

جندی شاپور باستان که اکنون تنها بقایایی از آن در اطراف شهر دزفول بر جای مانده در واقع اولین دانشگاه و شهر دانشگاهی جهان بوده است که در دوره شاپور اول ایجاد گردید و در رشته های  طبابت، فلسفه و نجوم به تربیت دانشجو می پرداختند .که در محوطه این شهر تاریخی بقایایی از قدیمی ترین کتابخانه و بیمارستان جهان هم یافت شده است .

دزفول

سازه های آبی دزفول :

این سازه ها که شامل آسیاب های آبی ، قنات و ... می باشد یادگار دوران پیش از اسلام و تمدن ساسانیان و ایلامیان می باشد که در حال حاضر بقایایی از آن باقی مانده است

قمش و قنات های دزفول :

از ابتدای پیدایش شهر دزفول قمش های دزفول ایجاد گردیده است که هدف هدایت آب از بستر رودخانه به زیر بافت مسکونی شهر می باشد که با توجه به شیب موجود در این منطقه معماری و مهندسی حیرت انگیز دارد.

دزفول

مسجد جامع دزفول :

قدیمی ترین مسجد دزفول می باشد که به مشابه اکثر مساجد جامع ایران احتمال بر بستر بنای پرستشگاهی ساسانی ساخته شده است

دزفول

بازار قدیمی دزفول:

از هزار سال پیش در مکان فعلی بازار قدیم همواره محل فروش صنایع دستی و تولیدات مردم بومی بوده است که این بازار یکی از قدیمی ترین بازار های سنتی منطقه خوزستان می باشد.

حمام کرناسیان و موزه مردم شناسی دزفول :

 یکی از بناهای تاریخی  شهر دزفول می باشد که از دوره  زندیه  به عنوان حمام اصلی شهر دزفول بوده است. که  از سال ۸۵،  جهت آشنایی بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم مردم دزفول و شغل و پیشینه آن ها در گذشته این مکان به موزه مردم شناسی تغییر کاربری داده است .

 

آرامگاه یعقوب لیث صفاری :

یعقوب لیث صفاری موسس سسلسه صفاریان می باشد که آرامگاه این سردار ایرانی که احیا کننده زبان فارسی می باشد در محدود اسلام آباد در محوطه تاریخی گندی شاپور قرار دارد .

 

 

 

رضا طاهر
اگه بین ماندن و رفتن مردد بودی همیشه رفتن رو انتخاب کن
سفر های مرتبط با این مطلب :
ثبت نظر
شاهین
سفرنامه زیبا و کاملی بود. از مطالعه آن لذت بردم.
شاهین
سفرنامه زیبا و کاملی بود. از مطالعه آن لذت بردم.
محسن
خیلی عالی بود من هم دوست دارم این سفر رو برم
سوسن
عالی بود احسنت بر نگارنده
همسفر باشیم
همسفر باشیم مرجع رایگان معرفی تور و سفر و برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی، شهر گردی و ... می باشد. وشما می توانید به راحتی سفر و برنامه خود را معرفی کنید
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است