مدت تور
درجه سختی
هزینه تور
-
رده سنی

تور یزد گردی

تور یزدگردی

سلام دوستان. در این صفحه ما بهترین تورهای یزدگردی را در بالای صفحه به شما نمایش می‌دهیم. در صورت تمایل می‌توانید شماره خود را در فرم بالای صفحه وارد کنید تا در صورت برگزاری تور جدید، به شما اطلاع داده شود.

برنامه سفر دو روزه به یزد:

روز اول: شما قبل از ناهار می‌توانید از آتشکده، میدان مارکو و خانه مارکو، مجموعه امیر چخماق و موزه آب دیدن کنید. ناهار را در یکی از خانه‌های تاریخی میل فرمورده و بعد از ناهار از مسجد جامع، مدرسه ضیاییه، قبه دوازده امام، خانه لاری‌ها و آسیاب آبی کشکنو دیدن فرمایید. 

روز دوم: بازدید از قلعه سریزد، دخمه‌های زردتشتیان، باغ دولت آباد و سپس حرکت به سمت تهران.

البته یزد جاذبه‌های دیگری هم دارد که شما می‌توانید بیشتر در یزد بمانید و از همه جاذبه‌ها دیدن کنید. در زیر این جاذبه‌ها را برایتان معرفی می‌کنیم.

تور یزد همسفر باشیم

بریم یزد:

ما برنامه این سفر رو دو روزه بستیم. یعنی می‌تونید چهارشنبه شب حرکت کنید و پنجشنبه و جمعه یزد رو بگردید و صبح شنبه تهران باشید.

از تهران تا یزد حدود 8-9 ساعت راهه. ما ساعت 9 از ترمینال غرب آزادی حرکت کردیم و ساعت 5 صبح رسیدیم. از قبل با آقای حسنی که خونه بوم گردی دارن هماهنگ کرده بودیم. شماره ایشون رو براتون قرار می‌دیم. البته شما می‌تونید ازسایت‌های رزرو جا هم خونه بگیرید.

آقای حسنی 09133539197

تا ساعت 8 استراحت کردیم. ساعت 8 گشتمون رو شروع کردیم. توصیه می‌کنیم برای رفت و آمد در این شهر از اسنپ و تپسی استفاده کنید چون خیلی ارزون و به صرفه درمیاد. قبل از معرفی جاهای دیدنی، مسیر حرکت و ساعت موزه‌ها رو براتون قرار می‌دیم.

دیدینی های یزد

1.آتشکده زرتشتیان:

در این آتشکده، آتش 1500 ساله نگهداری می‌شود. در نمایشگاهی که در کنار این آتشکده هست شما می‌توانید با آداب و رسوم زردتشتیان آشنا شوید. شما می‌توانید در سفرنامه‌های زیر مطالعه بیشتری داشته باشید.

آتشکده یزد

2.میدان مارکار: 

حدود 200 متر بالاتر از آتشکده به میدان مارکار می‌رسید. جناب مارکار از زرتشتیان هندی است که خدمات بسیاری انجام داده است. او اولین دبیرستان، اولین بیمارستان، اولین یتیم خانه و ... را در یزد تاسیس کرده‌است. جالب است بدانید این میدان اولین برج ساعت در ایران و دقیقا در مرکز ایران قرار دارد.

میدان مارکو

3.موزه مارکار:

اگر از میدان مارکار 500 متر داخل کوچه بروید، به موزه مارکار می‌رسید که در گذشته یتیم‌خانه و دبیرستان مارکار در این محل بوده است و بعدها به موزه تبدیل شده است. داخل این موزه یک راهنما همراه شما آمده و قسمت‌های مختلف را به شما توضیح می‌دهد.

موزه مارکو

4.موزه آب:

این موزه یه خانه قدیمی و بسیار زیبا است که در نزدیکی مجموعه امیر چخماق و بازار قرار دارد. دیدن خود خانه بسیار جالب و لذت‌بخش است. داخل این خانه وسایل قدیمی حفر قنات و ... به نمایش گذاشته شده است.

موزه آب

5.مجموعه امیر چخماق:

بیرون موزه سمت چپ شما مجموعه امیر چخماق قرار دارد که در قدیم دروازه شهر بوده است. در گوشه این مجموعه، قدیمی‌ترین نخل ایران قرار دارد که در مراسم مذهبی از آن استفاده می‌شود.

امیرچخماغ

6. بازار مسگرها:

اگر از مجموعه امیرچخماق حدود 15 دقیقه به سمت بازار حرکت کنید به بازار مسگرها می‌رسید. این بازار روبه‌روی بازار زرگرها قرار دارد. بازار زرگرها همان بازار قدیم است که به بازار خان هم معروف است.

7. حمام خان:

این حمام تاریخی در پشت بازار مسگرها قرار دارد. البته الان تبدیل رستوران شده است. بعد از حمام، می‌توانید پیاده به سمت بافت قدیم راه  بیافتید. البته اگه علاقه‌ای به بازار ندارید می‌توانید بعد از امیرچخماق، مستقیم به سمت مسجد جامع حرکت کنید. 

حمام خان

8.مسجد جامع:

ساخت این مسجد در سه دوره تاریخی انجام شده است. پایه‌های اصلی مسجد مربوط به دوره قبل از اسلام و ساسانیان است و بنای گنبد آن در زمان ایلخانی ساخته شده است. مناره‌های بلند آن که طولش به 48 متر می‌رسد در دوره تیموری وشاهرخ ساخته شده است.

مسجد جامع

9. زندان اسکندر یا مدرسه ضیاییه:

بعد از مسجد می‌توانید به سمت مدرسه ضیاییه حرکت کنید. خود کوچه پس کوچه‌ها بسیار جذاب است. قبل از اینکه این بنا مدرسه شود، در زمان اسکندر، سیاه‌چالی بوده است و اسکندر زندانی‌ها را در این مکان نگهداری می‌کرده است. سال‌ها بعد مدرسه ضیاییه در این مکان ساخته شد. ساختمانی که مشاهده می‌کنید هیچ ربطی به زندان ندارد.

مدرسه ضیاییه

10.قبه دوازده امام:

این بنا در نزدیکی مدرسه ضیاییه و قدیمی‌ترین اثر تاریخ‌دار شهر است. توضیحات زیر بر روی قبه نوشته شده است.

بقعه دوازده امام

بقعه ی 12 امام

11.خانه لاری‌ها:

ما طبق مسیری که در بالا قرار دادیم ادامه می‌دهیم. به خانه لاری‌های می‌رسیم. این خانه یکی از قدیمی و زیباترین خانه‌های شهر است. متاسفانه زمانی که ما رفتیم خانه تحت تعمیرات بوده و خانه بسته بود.

خانه لاری ها

12.آسیاب آبی کوشکنو:

آخرین بنایی که در محله فهادان دیدیم این آسیاب بود. برای اینکه به آسیاب برسید خیلی باید پایین بروید، اما مطمئن باشید از دیدن آن پشیمان نمی‌شوید. سیستم این آسیاب بسیار جالب و برای قبل از اسلام است. این آسیاب در عمق 22 متری از سطح زمین قرار دارد.

روز دوم یزدگردی:

برای روز دوم می‌توانید به قلعه سریزد در روستای سریزد بروید. فاصه سریزد تا یزد حدود 40 کیلومتر است و تقریبا نیم‌ساعتی طول می‌کشد. البته شما می‌توانید به جاهای مختلفی مثل کویر و یا روستای فهرج هم بروید.

1.قلعه سریزد:

این قلعه برای دوره ساسانیان است و اولین و بزرگترین صندوق امانات جهان بوده است. داخل این قلعه پر از اتاق‌هایی بوده که برای نگهداری وسایل قیمتی و غلات از آن استفاده می‌شده است. متاسفانه این قلعه تاریخی رها شده و در حال نابودی است.

اگر با اسنپ رفتید پیشنهاد می‌کنیم آن را نگه دارید. چون در سریزد ماشین به سختی پیدا می‌شود. می‌توانید با همان ماشین به دخمه زردشتیان در شهر بازگردید.

2.دخمه زردشتیان:

زردشتیان خاک را مقدس می‌دانند و جنازه را به خاک نمی‌سپارند. جنازه را به بالای کوه آورده و در این دخمه‌ها قرار می‌دادند تا حیوانات و پرنده‌ها آن را بخورند. چون در قدیم فاصله این دخمه از شهر زیاد بوده خانه‌هایی در پای کوه ساخته بودند که هرخانه مربوط به یک روستا بوده است. این خانه‌ها همچنین محل استراحت و مراسم مذهبی نیز بوده است.

دخمه زردتشتیان یزد همسفر باشیم

 

دخمه یزد

3.باغ دولت‌آباد:

یکی از باغ‌هایی که ثبت جهانی شده باغ دولت‌آباد است. چشمگیرترین ویژگی این باغ، وجود بادگیر هشت وجهی آن، به ارتفاع حدود 34 متر است که بلندترین بادگیر جهان است. جالب است بدانید وقتی زیر بادگیر قرار می‌گیرید، هوا از یکی از وجه‌ها بالا رفته و از وجه دیگر داخل می‌شود. شما این را می‌توانید با تکه‌ای دستمال تست کنید.

یکی از خوردنی‌های جذاب این شهر، فالوده یزدی است. فالوده فروشی شیرحسین از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین فالوده‌فروشی‌های شهر یزد است.این فالوده فروشی نزدیک باغ دولت آباد است و بسیار لذیذ است. این فالوده فروشی بسیار معروف است و از هر کسی بپرسید شما را راهنمایی خواهد کرد.

بعد از خوردن فالوده‌ای لذیذ، می‌توانید به شهر خود بازگردید.

امیدوارم از خواندن این سفرنامه و تجربه شخصی اینجانب لذت کافی را برده باشید.

اگر امکان سفر به این شهر را ندارید، می‎توانید کلیپ زیر را مشاهده کرده و کل یزد را در یک دقیقه بگردید. برای این کلیپ آقای مهدی حیدری زحمت زیادی کشیدند. امیدوارم لذت ببرید.

 

 

 

خوشحال می شویم پاسخ گو سوالات و نظرات شما باشیم

 • رضا

  من فالوده شیر حسین تست کردم خیلی خوب بود بقیه محصولاتش هم کیفیت خیلی خوبی داره

 • رضا

  ممنون خیلی سفرنامه خوب و کاملی نوشتید دستتون درد نکنه

 • علی

  یادش بخیر با بچه ها به یزد رفتیم خیلی خوش گذشت اگه نرفتید حتما برید

 • ناصر

  خیلی ممنون از توضیحات خوبتون من خودم به این فالوده فروشی رفتم عالیه

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد کنید .