مدت تور
درجه سختی
هزینه تور
-
رده سنی

تور طبس گردی

 طبس‌گردی از کال جنی تا ازمیغان 

سلام دوستان. ما در این بخش طبس را به شما معرفی می‌کنیم. اگر قصد رفتن به این شهر را دارید پیشنهاد می‌کنم متن را تا انتها بخوانید.همچنین تورهای این شهر در بالای صفحه به شما نمایش داده می‌شود. در صورت تمایل می‌توانید شماره خود را در فرم بالای صفحه وارد کنید تا در صورت برگزاری تور جدید، به شما اطلاع داده شود. 

خلاصه تور طبس:

در بخش اول متن زیر، خلاصه سفر در سه روز(تجربه شخصی نویسنده) و در قسمت دوم جاذبه‌های طبس را به شما معرفی می‌کنیم.

شما می‌توانید این شهر را در سه روز بگردید. اگر از تهران حرکت کنید حدود 10 ساعت در راه خواهید بود.

روز اول: به اقامتگاه رفتیم و بعد از صرف ناهار به بازدید چشمه‌علی و طاق‌عباسی رفتیم. بعد ظهر نیز به دیدن باغ گلشن در طبس سپس شام را در یکی از رستوران‌های طبس خوردیم.

روز دوم: صبح بعد از صبحانه، به دیدن کال جنی رفته و بعد از آن برای صرف ناهار به روستای ازمیغان رفتیم. بعد از بازدید از روستا و کلی آب بازی، از روستای اصفهک و کریت دیدن کرده و شام را در روستای اصفهک خوردیم.

روز سوم: در راه بازگشت به تهران، از رمل‌های کویری و آبشار نمکی دیدن کرده و شب تهران بودیم.

جاذبه‌های طبس:

در ادامه، تمام جاذبه‌های گردشگری طبس را معرفی می‌کنیم. 

تور طبس همسفرباشیم

فاصله تهران تا طبس حدود 805 کیلومتر است. اگر با تور و اتوبوس حرکت کنید حدود پس از حدود 11 ساعت به خور می‌رسید. تور لیدرمی‌توانند از خدمات رستوران‌های زیر استفاده کنند:

شماره تلفن رستوران سالار کویر:03146325670- 03158525670 – 09133235670

نکته مهم اول‌:

طبس شهری مذهبی با دادستانی سخت‌گیر است. اگر با تور و اتوبوس می‌روید، ممکن است اتوبوس را بازرسی کنند پس پیشنهاد می‌کنیم سعی کنید از بردن وسایل ممنوعه خودداری کنید. همچنین حجاب خود را رعایت کرده و از بحث کردن با مامورین خودداری نمایید (اگر تمایل دارید در سفر گرفتار نشید به پند ما گوش بدید:))

نکته مهم دوم: 

اگر تمایل دارید درخانه‌های بوم‌گردی بمانید، بهتر است شب اول در خود طبس، شب دوم در ازمیغان و شب سوم در اصفهک اقامت داشته و خانه بگیرید. اگر هم از چادر استفاده می‌کنید که دیگر دغدغه جا نخواهید داشت.

1.چشمه مرتضی‌علی:

این چشمه در شرق شهر طبس قرار دارد. لوکیشن این چشمه عجیب درانتهای مطلب داده شده است. فاصله چشمه تا شهر 31 کیلومتر است که حدودا 40 دقیقه طول می‌کشد.

شما باید در مسیر رودخانه حرکت کنید. بعد از 15 دقیقه که در مسیر رود خانه به سمت چشمه حرکت کردید، به نزدیکی چشمه می‌رسید. چون غلظت آب چشمه با آب رودخانه متفاوت است، با آب روخانه مخلوط نمی‌شود. در نتیجه وقتی در رودخانه حرکت می‌کنید یک پایتان در آب گرم دیگری در آب سرد است. تجربه این بسیار عالی است.

 

تورطبس همسفرباشیم

چشمه مرتضی علی همسفرباشیم

چشمه مرتضی علی همسفر باشیم

در نزدیکی چشمه کنار رودخانه، غاری قرار دارد که شما باید برای ورود به آن یکی دو متر چهاردست و پا بروید. بعد از آن به یک فضای 2 متر در 2 متر می‌رسید. چون آب گرم است، داخل غار مثل سنای بخار می‌شود که تجربه بسیار جالبی است. پس از ادامه دادن مسیر رودخانه به طاق شاه عباسی می‌رسید.

مرتضی علی همسفر باشیم

2.طاق شاه‌عباسی:

بعد از 40 دقیقه که در کنار رودخانه حرکت کردید، به طاق شاه‌عباسی می‌رسید. این طاق در قدیم یک سیل‌بند بوده است. این اثر در زمان خودش جز شاهکارهای معماری بوده و تا 550 سال بلندترین سد قوسی جهان به شمار می‌آمده است. این طاق امروزه نیز نازکترین سد قوسی جهان می‌باشد.

طاق شاه عباسی طبس همسفر باشیم طبس طاق شاه عباسی همسفرباشیم

3.باغ گلشن:

ما بعد از بازدید از طاق شاه‌عباسی می‌توانید به سمت شهر برگشته و به دیدن باغ گلشن بروید. این باغ بسیار زیبا و دارای درخت‌های نخل بلندی است. آب همیشه در این باغ جریان دارد و ساخت آن به دوره زندیه و قاجار برمی‌گردد. سردر اصلی باغ در زلزله سال 1357 به کلی نابود شد و سردری که الان موجود است به تازگی ساخته شده است.

باغ گلشن طبس همسفرباشیم

باغ گلشن طبس همسفر باشیم

4.کال جنی:

ما صبح روز دوم به سمت کال جنی رفتیم. موقعیت این مکان درانتهای مطلب داده شده است. کال جنی بر اثر عبور رودخانه به وجود آمده و به دلیل اینکه باد در این مسیر پیچیده و باعث به وجود آمدن صداهایی می‌شود، به کال‌جنی معروف شده است.

نیم ساعتی در مسیر حرکت می‌کنید. سپس به قسمتی می‌رسید که آب رودخانه در آنجا جمع شده است. در سال‌های پیش این قسمت از مسیر را هم می‌توانستید بدون خیس شدن طی کنید. اما به علت بارندگی زیاد، باید حتما از رودخانه رد بشوید و یا اینکه مسیر رودخانه را دور بزنید. به نظر من تمام قشنگی کال‌جنی به این قسمت و رودخانه‌اش است و ارزش بازدید دارد. عمق رودخانه در بعضی از قسمت‌ها بیش از 2 متر است و برای عبور باید شنا بلد باشید.

نکته مهم:

اگر می‌خواهید در آب بروید بهتر است حتما لباس راحتی بپوشید. کیسه‌ای هم برای جلوگیری از خیسی گوشی و وسایل الکتریکی به همره داشته باشید.

کال جنی همسفرباشیم

 

تور کال جنی طبس همسفر باشیم

کال جنی طبس همسفر باشیم

کال جنی طبس همسفر باشیم کالجنی طبس همسفر باشیم

5.روستای ازمیغان  و تخت عروس در تور طبس:

ما بعد از کال جنی، به سمت روستای ازمیغان حرکت کردیم. این روستا واقعا قطعه‌ای از بهشت است. موقعیت این روستا را در زیر برای شما مشخص کرده‌ایم. در این روستا شالیزار برنج دیده می‌شود. جاذبه‌ای شگفت‌آور از کنار هم بودن نخل و شالیزار...

می‌توانید نهار در یکی از خانه‌های محلی اقامت کنید. در زیر شماره چند اقامتگاه و افراد محلی برای شما قرار داده شده است.

آقای علی چوپانی آشپزخانه ازمیغان:09139702875

اقامتگاه ناردون:09131554407

عمارت آقاسید:09132531582

آقای عباسیان فروشنده محصولات محلی:09133588349

در این روستا، علاوه بر برنج، خرما، انار، به، سیب و ... کاشت می‌شود. ما بعد از ناهار به سمت تخت عروس حرکت کردیم که از روستا حدود 30 دقیقه فاصله دارد. در بین راه، قبل از تخته عروس، یک حوضچه بسیار زلال و پر از ماهی وجود دارد. این حوضچه محل مناسبی برای شنا است (البته در برخی قسمت‌ها عمیق است و بهتر است شنا بلد باشید).

15 دقیقه بعد از حوضچه به تخت‌سنگ‌های سفیدی می‌رسید که به تخت‌عروس معروف هستند. زلالی آب و سفیدی این تخت‌سنگ‌ها، منظره بسیار زیبایی را به وجود آورده است.

ما تا غروب تخت‌عروس بودیم و با تاریک شدن هوا به سمت روستا حرکت کردیم. در بین راه کافه‌ای با چای زغالی و آویشن‌های بسیار عالی وجود دارد (پیشنهاد می‌کنم حتما امتحان کنید).

بهتر است شب را در ازمیغان مانده و صبح بعد از ناهار به اصفهک و کریت بروید (ما چون فرصت کافی نداشتیم، شب به سمت اصفهک حرکت کردیم).

روستای ازمیغان همسفر باشیم

ازمیغان همسفر باشیم

تخت عروس همسفر باشیم تخت عروس همسفر باشیم

 

  

6.روستای اصفهک:

ما شب به روستای اصفهک رفتیم و در یک رستوران باحال و درجه یک، به نام باغچه انگوری، قرمه سبزی با سبزی محلی خوردیم که طعمش عالی بود.

شماره تلفن رستوران باغچه انگوری:05632841488-09138584487

روستای اصفهک در زلزله سال 1357 خراب شد و مردم خانه‌های خراب شده را رها کرده و روستای جدیدی بالاتر ساختند. اما ده سال پیش عده‌ای به روستای قدیم برگشته، خانه‌ها را بازسازی و آن را به یک روستای گردشگری تبدیل کردند. شب‌ها در کوچه‌های روستا فانوس روشن می‌کنند و شما شاهد منظره بسیار زیبایی خواهید بود.

برای شما شماره چند اقامتگاه بوم‌گردی را قرار داده‌ایم. اگر خواستید سفر کنید و در این روستا اقامت داشته باشید می‌توانید از قبل هماهنگ کنید.

شماره تلفن روستای اصفهک

خانه‌داری طاهره خانم: 09159386459

صنایع‌دستی طاهره خانم: 09136077578

حمام خزینه‌دار آقا احسان: 09159388895

آشپزخانه زهرا خانم: 09137079785

رزرواسیون آقا مصطفی: 09132533442

راهنمای محلی آقا محسن: 09158612011

اگر به این روستا سفر کردید حتما سری به حمام روستا بزنید. حمام را به شکل ساعتی اجاره می‌دهند. می‌توانید در اینجا لذت رفتن به یک حمام عمومی تمیز را بچشید.

روستای اصفهک همسفر باشیم تور اصفهک

7. روستای کریت:

این روستا نیز در زلزله سال 1357 خراب شد. مدتی است که روستا را بازسازی کرده‌اند و مکانی برای گردشگری شده است. در قسمت بالای روستا، قبرستانی قدیمی وجود دارد که در آن قبر اجاره‌ای وجود داشته است. به این معنی که افرادی که قصد زیارت امام رضا را داشتند و در بین راه می‌مردند را در این قبرها قرار می‌دادند. پس از بازگشت از زیارت جسد را به ده یا شهر خود می‌بردند.

اقامتگاهی سنتی هم در این روستا قرار دارد که شماره آن را نیز برایتان قرار می‌دهیم.

شماره اقامتگاه کریت: 09140914043

روستای کریت همسفر باشیم

اینم تولدیه که در حموم این روستا برای لیدرمون آقا مهدی داریوش گرفتیم.

 

حموم روستای کریت همسفر باشیم روستای کریت همسفر باشیم

شما در راه بازگشت می‌توانید از رمل‌های کویری که در کنار جاده قرار دارد بازدید کنید.

8.رمل‌های کویری در تور طبس:

در راه برگشت، کنار جاده، سری به رمل‌های کویری زدیم. موقعیت این رمل‌ها را در زیر براتان مشخص کرده‌ایم.

 

کویر طبس همسفر باشیم

 

اگر فرصت داشتید می‌توانید در راه بازگشت از این آبشار مصنوعی نیز دیدن فرمایید.

9.آبشار نمکی:

این آبشار مصنوعیست ولی خیلی زیباست. توصیه می‌کنم حتما سری به این آبشار بزنید. در کنار آبشار خانه‌هایی برای اقامت ساخته شده است. شماره مسئول این اقامتگاه‌ها را در زیر برایتان قرار داده‌ایم:

آقا مسعودی: 09132231004

آبشار نمکی طبس همسفر باشیم آبشار نمکی همسفر باشیم

آبشار نمکی طبس

با قرار دادن پای خود در آبشار نمکی کمی لذت ببرید.

تور طبس همسفر باشیم

با تشکر فراوان از حامد فرنیا و مهدی داریوش، لیدرهای گروه آمادای برای این سفر فوق‌العاده.

اگر به منطقه سفر کرده‌اید حتما تجربه و نظرتان را برای ما بنویسید.

موقعیت تمامی مکان‌هایی که در بالا معرفی شده را در زیربرایتان مشخص کرده‌ایم.

در ویدیوهای زیر می‌توانید بخش‌های زیبایی از تور طبس را مشاهده کنید.

کال جنی:

 

 

 

 

 

تور طبس گردی:

 

 

 

خوشحال می شویم پاسخ گو سوالات و نظرات شما باشیم

  • ناهید

    حتما به طبس سفر کنید خیلی باحاله

  • رضا

    خیلی سفرنامه خوب و کاملی نوشتید واقعا مفید و کاربردی هستش مخصوصا شماره تماس هایی که قرار دادید

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد کنید .