مدت تور
درجه سختی
هزینه تور
-
رده سنی

تور کردستان گردی

این تور در یک نگاه
نام تور
هورامانات
طول سفر
4.5 روز
شهرهای مورد بازدید
اورامانات تخت، پالنگان، زریبار، سلین، بلبر 
خدمات تور
در ادامه توضیح داده خواهد شد
تاریخ اجرا
15 تا 19 تیر
درجه سختی
پیمایش مسیر صاف و هموار مناسب عموم افراد
شروع قیمت
2990 هزار تومن

حتما برای دریافت مشاوره رایگان باما تماس 02122472623 بگیرید خوشحال می شویم راهنمای شما باشیم.

تاریخ اجرای تور :

15 تا 19 تیرماه

خدمات :

4 صبحانه

ترانسفر محلی

راهنمای محلی

راهنمای گردشگری

بیمه

مجوز

پذیرایی

کلیه ورودی ها

قایق سواری

3 وعده شام یا نهار

ترانسفر محلی مینیبوس

اتوبوس VIP

وسایل مورد نیاز :

کوله مناسب

کوله پیمایش

کفش مناسب

صندل

لباس اضافه

لوازم شخصی

مدارک شناسایی

صندل

لباس اضافه

لوازم شخصی

مدارک شناسایی

دفترچه بیمه

زیرانداز

هزینه تور :

2990 هزار تومن 

قوانین کنسلی:

تا 10 تی 10% جریمه کنسلی
تا 12 تیر 50% جریمه کنسلی
تا 14 تیر 80% جریمه کنسلی
14 تیر به بعد 100% جریمه کنسلی
 

ویژگی ها:

بافت تاریخی روستای اورامان تخت

روستای تاریخی پالنگان

دریاچه زیبای زریبار

بازدید از شهر لک لک ها

بازدید از مقبره پیرشالیار

گشت روستای سلین و بلبر

قایق سواری در سد داریان

بازدید از چشمه خروشان کانی بل

نکات اضافه:

مبدا حرکت: تهران

حرکت: 15 تیر ساعت 23 و بازگشت 19 تیر ساعت 22

وسیله نقلیه: اتوبوس 25 نفره VIP

اقامت: سه شب اقامتگاه بومگردی

رده سنی: مناسب برای افراد 5 تا 65 سال

معرفی جاذبه های کردستان

روستای تنگیسر و رقص کردی

یکی از روستاهای پلکانی ایران است که هر ساله مراسم های زیادی از جمله کارناوال رقص نوروزی تنگیسر در این روستا برگزار می شود. این مراسم هاهزاران گردشگر داخلی و خارجی را به خود جذب می کند. این روستا در فاصله 60 کیلومتری سنندج قرار دارد و شباهت هایی به روستای ماسوله گیلان دارد. در لینک زیر می توانید  فیلم و عکس هایی به همراه توضیحات بیشتر از این مراسم را مشاهده کنید:

مراسم رقص کردی در روستای تنگی سر 

فستیبال رقص کردی همسفر باشیم

روستای پالنگان :

یکی از روستاهای استان که مانند ماسوله گیلان ساختار پلکانی دارد. در این روستا آیین جالبی برای استقبال از بهار دارند که در آن به روشن کردن آتش و رقص و پایکوبی می پردازند. پیشینه تاریخی این روستا به 120 پیش از میلاد مسیح برمی گردد. در سال 1305 به صورت اتفاقی در غاری در نزدیکی پالنگان  کوزه ای پیدا شد که در آن  بنچاق یک معامله بود.  نام افراد هم در این بنچاق آمده است و شاهدانی هم آن را امضا کرده اند این بنچاق هم اکنون در موزه برلین نگه داری می شود.

در داستان ها آمده است  که چهار هزار سال قبل از مسیح، کی مورس (کیومرث) از قوم کرد پیدا می شود و با اهریمن به جنگ می پردازد. کی مورس به سپاهیانش فرمان می دهد در صورت پیروزی بر اهریمن، در بالای کوه ها آتش روشن کنند که هم نشانی بر پیروزی باشد و هم نشانی برای جمع شدن و بازگشت سپاه به نزد کی مورس باشد. بعد از پیروزی سپاه کی مورس بر اهریمن، بر فراز کوه ها آتش افروختند و به جشن و پایکوبی پرداختند. کی مورس فرمان داد این جشن 9 روز دیگر ادامه یابد و از آن به بعد جشنی با شکوه برگزار می شود.

سالها بعد ضحاک با سپاهیانش از سمت اورشلیم به ایران حمله می کند و با ظلم بر ایران حکومت می کند. سرانجام کاوه آهنگر قیام می کند و کاوه آهنگر این 9 روز را به عنوان آغاز قیامش انتخاب می کند. سرانجام این قیام به کشته شدن ضحاک و عید نوروز ختم می شود.

توضیحات تکمیلی درباره روستای پالنگان و آیین استقبال از بهار را به همراه فیلم و عکس از این مراسم می توانید در لینک زیر مشاهده کنید.

آیین استقبال از بهار در روستای پالنگان 

تور کردستان پالنگان

تور روستای پالنگان همسفر باشیم

روستای اورامانات تخت:

یکی دیگر از روستاهای پلکانی این استان است که به واسطه مراسم معروف پیرشالیار در جهان شهرت دارد. این مراسم که مراسمی سنتی و چند هزار ساله است هر ساله در نیمه زمستان (پانزدهم بهمن - با عنوان عروسی پیر شالیار) و در نیمه بهار(پانزدهم اردیبهشت - با عنوان مراسم کومسای) برگزار می شود.

داستان از این قرار است که پادشاه بخارا دختری زیبایی به نام  شاه بهار خاتون داشته است. این دختر بر اثر حادثه ای  کر و لال می شود و تمام طبیبان از درمان بیماری دخترعاجز می شوند. پادشاه شرط می کند  که هرکس دخترش را شفا دهد دختر را به عقد او در آورد. آوازه شهرت پیرشالیار به بخارا می رسد  و شاه بهار خاتون به همراه عموی خودش به قصد شفا به سمت  اورامان حرکت  می کنند. وقتی به نزدیکی اورامان می رسند، شنوایی دختر خوب می شود و وقتی که به نزدیکی خانه پیر شالیار میرسند، دختر کاملا شفا پیدا می کند. مراسم جشنی در اورامان برگزار می شود و شاه، بهار خاتون و پیرشالیار را بهم وصلت می دهد. از آن زمان هرساله جشنی در اورامان  برگزار می شود که با قربانی کردن و پختن آشی مخصوص همراه است. این آش همان غذایی است که در جشن ازدواج  پیر شالیار مورد استفاده قرار گرفته است و مراسم با دف زدن و ذکر دراویش ادامه پیدا می کند.  تاریخ برگزاری این مراسم 11 بهمن ماه است ولی ممکن است چند روزی جابجا شود. ادامه در لینک زیر:

راهنمای سفر به اورامان و فیلم به همراه عکس های بیشتر از مراسم عروسی پیر شالیار در لینک زیر قرار دارد:

روستای اورامان تخت و مراسم پیر شالیار 

مراسم پیر شالیار همسفر باشیم

شهر سنندج:

مرکز استان با ده ها مکان تاریخی و طبیعی و یکی از زیباترین شهرهای ایران است. چند آثار تاریخی آن را بررسی می کنیم:

1- عمارت آصف سنندج (خانه کرد)

این عمارت تاریخی قدیمی ترین خانه سنندج است و نمونه ی کاملی از یک خانه تاریخی ایرانی با بخش های مختلف است. شما در این خانه ضمن مشاهده بخش های مختلف یک خانه تاریخی از جمله حمام، فضای خدماتی، تولیدی و ... می توانید از موزه مردم شناسی کردستان با ماکت ها و مدل های مختلف هم بازدید کنید.

2- موزه سنندج 

عمارت سالار سعید یا موزه سنندج یک خانه تاریخی است که چند سالی است تبدیل به موزه شده است. شامل بخش های مختلفی از جمله دوران پیش از تاریخ، دوران تاریخی و دوران اسلامی است که آثار کشف شده در کردستان از دوران مختلف در آن به نمایش گذاشته است.

3- مسجد جامع سنندج 

مسجدی با شکوه و تاریخی که قدمت آن به دوران فتحعلی شاه قاجار برمی گردد. شبستان متفاوت این مسجد با 24 ستون یکی از متفاوت ترین مساجد ایران است.

4- عمارت خسرو آباد 

خانه والی کردستان در دوران قاجار که توسط امان الله خان اردلان در 6 هزار متر مربع در باغی بزرگ ساخته شد و در دروان مختلف محل زندگی و حکومت والی کردستان بوده است.

برای آشنایی بیشتر با جاذبه های شهر سنندج به لینک زیر مراجعه کنید. راهنمای کاملی برای سفر به این شهر در لینک زیر قرار دادیم.

راهنمای گردشگری سنندج

شهر سنندج همسفر باشیم

روستای نگل و قدیمی ترین قرآن:

این روستا در 64 کیلومتری سنندج قرار دارد و شما اگر بخواهید به سمت روستای اورامانات بروید حتما از این روستا رد می شوید.

داستان به این شکل است که در زمان های گذشته چوپانی به چرای گوسفندهای خود را در این منطقه مشغول بوده است که گلی زیبا توجه این چوپان را به خود جلب می کند. وقتی می خواست گل را بردارد صندوقچه ای بزرگ توجهش راجلب می کند و چوپان از اهالی روستا کمک می خواهد تا با کمک آنها صندوقچه را از خاک بیرون بیاورد. داخل صندوقچه قرآن خطی قرار داشته است در نتیجه مردم روستا این منطقه را مقدس می دانند.  در این محل مسجدی می سازند و به مرور زمان مردم روستا خانه های خودشان را به این محل و کنار مسجد منتقل می کنند. چون علت پیدایش روستا گلی بوده است، آن را روستای نوگل نامیدند و کم کم اسم روستای جدید نگل می شود. این قرآن قدیمی ترین قرآن موجود در ایران است و یکی از چهار قرآنی است که در زمان صدر اسلام به چهار اقلیم مسلمان نشین فرستاده شده است. بنا به روایت اهل سنت چون این قرآن توسط عبدالله بن عمر به این  محل آورده شده است، اسم مسجدی که قرآن در آن نگه داری می شود را عبدالله بن عمر نام گذاری کرده اند. این قرآن چندین بار دزدیده شده است و هر بار بازگردانده شده است. البته احتمالی هم وجود دارد که قرآنی که هم اکنون در مسجد نگه داری می شود نسخه اصلی نباشد.

روستای نگل همسفر باشیم

 

روستای نگل همسفر باشیم

شهر مریوان در تور کردستان:

شهری زیبا و مرزی که مرز اصلی ایران با عراق از این شهرستان است. دریاچه زیبای زریوار که دریاچه مرزی به حساب می آید نماد این شهر است.

شهر بانه:

شهری که جدا از بازارهای مرزی و مشهوری که دارد، به واسطه طبعیت بی نظیرش در بین مردم شهرت یافته است.

دوستان عزیز اگر تجربه سفر به این استان را دارید، می توانید در انتهای صفحه این تجربه را در اختیار سایرین قرار دهید. کلیپ زیر هم توسط گروه شهروز تهیه شده است و زحمت  زیادی هم برای آن کشیده شده است امیدوارم لذت ببرید:

خوشحال می شویم پاسخ گو سوالات و نظرات شما باشیم

 • ناصر

  خیلی ممنون من اسمم رو بالا اضافه کردم اگه توری برای کردستان بود لطفا به من خبر دهید

 • ناهید

  خیلی جالب بود مطالبتون ممنون

 • جمشید

  چقدر این مراسم رقص کردی با حاله حتما شرکت می کنم

 • المیرا

  من حتما در مراسم رقص کردی شرکت می کنم

 • محسن

  من عاشق کردستانم فوق العادست مخصوصا در بهار

 • مسافر

  خوزستان تجربه خیلی فوق العاده ایه

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد کنید .