مدت تور
درجه سختی
هزینه تور
-
رده سنی

تور طبیعت گردی

تورهای طبیعت گردی 

سلام دوستان عزیز ما در این صفحه تورهای طبیعت گردی به شما معرفی می کنیم  اگه تمایل داشتید از تورهای طبیعت گردی آینده ما با خبر شوید  شماره موبایلتان را در فرم بالا ثبت کنید درادامه نکاتی برای مسیریابی در طبیعت و تمرینات ورزشی و خرید تجهیزات طبیعت گردی در اختیارتون قرار می دهیم  امیدوارم این مطالب براتون مفید باشه سفر خوشی را براتون آرزو می کنیم.

تور های طبیعت گردی

1. مسیریابی :

برای شروع شما باید بدانید چگونه در طبیعت مسیر خود را پیدا کنید. در لینک زیر نرم‌افزار GPX Viewer را آموزش می دهیم و بهتون یاد می دهیم چه طوراز سایت wikiloc مسیر های مورد نظرتون دانلود کنید .

مسیریابی در طبیعت 

2.تمرینات برای آمادگی بدن: 

قبل از طبیعت‌گردی و کوله‌کشی، شما باید برخی از عضلات خود را تقویت کنید که در هنگام طبیعت‌گردی آسیب نبینید. در لینک زیر حرکاتی برای تقویت عضلات پاها، عضلات باسن (چون تمام وزن کوله شما بر روی باسن شما قرار دارد)، چهارسر زانو( چون در شیب‌ها فشار زیادی به زانو‌های شما وارد می‌شود) و چندین حرکت دیگر آورده شده است.  

لینک حرکات ورزشی برای کوله کشی 

3. کوله‌پشتی:

شما به يک کوله نياز داريد که وسايل، آب و مواد غذايي خود را در آن قرار دهيد. حجم کوله، وابسته به مدت زماني است که شما مي‌خواهيد سفر کنيد. براي سفرهاي چند روزه معمولا از کوله‌هاي 50-60 ليتري و براي برنامه‌هاي يک روزه کوله‌هاي کوچک 20-30 ليتري استفاده مي‌شود. در مورد کوله‌هاي کوچک شما نياز نيست برند بخريد. در کوله‌هاي کوچک سيستم تعليق خاصي وجود ندارد، چون کوله بار کمی را تحمل می‌کند. پس اگر خواستيد يه کوله کوچک يه روزه بخريد، زياد هزينه نکنيد. چون کوله‌های یکروزه فرق چندانی با هم ندارند. ولي درمورد کوله‌هاي 45 ليتر به بالا قضيه کمي متفاوت است. در مورد این کوله‌ها انتقال درست بار به لگن، عدم فشار به کمر و همچنين تنفس مناسب کوله به منظور کمتر عرق کردن شما وجود دارد. در بازار ایران کوله دیوتر خیلی زیاد است که معمولا تقلبی هستند. نکته خیلی خیلی مهم که باید حتما به آن توجه کنید این است که کوله را با توجه به قد خود تنظیم کنید. حتما کوله را پرکنید و ببینید به شانه‌ شما فشار می‌آورد یا نه.توصیه می‌کنم حتما کوله را متناسب با بدن خودتون تنظیم کنید. ما در لینک زیر تنظیم بند‌های کوله‌پشتی را به شما آموزش می‌دهیم.

تنظیم بندهای کوله پشتی 

4. چیدن وسایل در کوله:

اگه شما وسایل را به درستی در کوله‌پشتی قرار ندهید، باعث فشار به پشت و کتف‌های خود می‌شوید. در لینک زیر  نحوه اصولی چیدن وسایل در کوله‌پشتی را به شما آموزش می‌دهیم. در نتیجه کوله شما هم سبک‌تر شده و هم دسترسی بهتری به وسایل خود خواهید داشت.

چیدن وسایل در کوله پشتی 

5.چادر طبیعت گردی:

برای طبیعت‌گردی بهتر است از چادرهای دو پوش که دارای تیرک هستند استفاده شود. چادرهایی که تیرک ندارند مناسب نیستند. چون هم وزن بالایی دارند و هم هنگام باران خیس می‌شوند. حتما بعد از خرید، چادر را تست کنید تا اندازه این پوش‌ها متناسب با یکدیگر باشد. بهترین سایز چادر برای خرید، چادر دو نفره می‌باشد. لازم به ذکر است که از نظر قیمت چادر دونفره و چهارنفره تفاوت زیادی ندارد اما وزن چهارنفره بیشتر است. در نتیجه توصیه ما خرید چادر دونفره است. در لینک زیر بهترین چادرهای چهارفصل سال 2020 را معرفی کرده‌ایم.

 بهترین چادر چهار فصل سال 2020

6.کیسه خواب:

اگر بخواهید خیلی حرفه‌ای رفتار کنید، باید یک کیسه خواب سبک برای تابستان و یه کیسه خواب قوی‌تر برای زمستان بگیرید. اما به منظور کاهش هزینه می‌توانید یک کیسه خواب زمستانه خریده و در تمام فصول از آن استفاده کنید. کیسه خواب‌های موجود در بازار دو نوع پر و الیاف هستند. کیسه‌خواب الیاف وزن بیشتری دارد و دماهای خیلی پایین را پشتیبانی نمی‌کند. ولی کیسه پر وزن کمتری داشته و دمای پایین‌تری را پشتیبانی می‌کند. شما در نگهداری کیسه پر باید مراقب باشید که کیسه به مدت طولانی بسته نباشد. چون در این صورت پرهای آن از بین می‌رود. این کیسه ها قابل شستشو در ماشین نبوده و همچنین در برابر خیسی حساس هستند. با تمام اینها بهتر است کیسه‌خواب پر بگیرید.

نکات مهم:

1. در هنگام خرید کیسه‌خواب دماهایی روی آن نوشته شده است. شما باید به دمایی که روبروی عبارت comfort نوشته شده است توجه کنید. کیسه‌خواب‌های الیاف، پایین‌ترین دمای comfort که پشتیبانی می‌کنند 0 یا منفی 1 است. پس اگر مغازه‌داری به شما گفت کیسه‌خواب الیاف بهتر از پر است به گفته‌اش شک کرده و مغازه دیگری را امتحان کنید.

2. وزن کیسه‌خواب خیلی مهم است. پس حتما موقع خرید به وزن کیسه هم توجه کنید.

در لینک زیر ما بهترین کیسه‌خواب‌های زمستانه را به شما معرفی می‌کنیم. این کیسه‌ها اندکی گران هستند اما فوق حرفه‌ای و ضد آب هستند. به راختی می‌توانید در سردترین شرایط در این کیسه‌ها بخوابید. 

 بهترین کیسه خواب زمستانه سال 2020

کیسه خواب طبیعت گردی

7.کفش کوهنوردی:

یک کفش خوب به شما خیلی در کوهنوردی و طبیعت‌گردی کمک می‌کند. حتما کفش‌هایتان باید ساقدار باشد. بعضی سایت‌ها کفش‌های کوهنوردی را به صورت زیر درجه‌بندی می‌کنند. شما با توجه به فعالیتتان باید کفش مناسب انتخاب کنید.
الف) کفش‌های Hiking: معمولا برای پیاده‌روی و کوهنوردی‌های سبک و حداکثر 4-5 ساعته مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کفش‌ها نسبت به سایر کفش‌های کوهنوردی سبک‌تر هستند و زیره کفش قطر کمتری دارد.
ب) کفش‌های Backpacking: این کفش‌ها کمی سنگین هستند. زیره کف کفش قطر بیشتری دارد و در موقع پیاده‌روی اصلا به کف پای شما شوک وارد نمی‌شود. شما می‌توانید بالای 7-8 ساعت پیاده‌روی داشته باشید بدون اینکه خسته شوید.
ج) کفش‌های Mountaineering: این کفش‌ها دارای پوش اضافه هستند که سرما در آنها نفوذ نمی‌کند. معمولا این کفش‌ها برای صعودهای زمستانه سخت مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 
نکته مهم: سعی کنید کفشی که انتخاب می‌کنید حتما ضد آب باشد و خاصیت  گورتکس داشته باشد. پارچه گورتکس حالت تنفسی دارد و آب در آنها نفوذ نمی‌کند ولی بخار آب خارج می‌شود. به این شکل پای شما کمتر عرق می‌کند.
چه برندی بگیریم: از برندهای خارجی lowa که برندی آلمانی است خوب است. نقطه ضفع آن لیز خوردن روی سنگ‌های لیز است و همچنین چسبندگی کافی را ندارد.همچنین برند scarpa خوب است که مشکل لیز خوردن را ندارد. اما به دلیل بالا رفتن قیمت دلار این کفش‌ها خیلی گران شده‌اند. برندهای سهند، کوهسار، لاوان و قارتال هم از برندهای معروف ایرانی هستند.
 
بستن بند کفش:
شاید به نظرتان ساده بیاید، ولی نحوه بستن بند کفش در موقعیت‌های مختلف مثل آسیب‌دیدگی بسیار اهمیت دارد. در لینک زیر سه نوع بستن بند کفش توضیح داده می‌شود.
 
 

8.باتوم کوهنوردی:

توصیه می‌کنم حتما از باتوم استفاده کنید. چون کمک می‌کند که فشار کمتری به زانوهای شما وارد شود. در بازار دو نوع باتوم کلیپسی و چرخشی  موجود است. بهتر است کلیپسی بخرید چون راحتر و سریع‌تر تنظیم می‌شود. همچنین  وزن باتوم نباید زیاد باشد. چون باعث خستگی شما می‌شود. ما در زیر چندتا از بهترین باتوم‌های جهان را به شما معرفی می‌کنیم. این باتوم‌ها کمی گران هستند و برای کسانی که در سرمای شدید و شرایط سخت می‌خواهند کوهنوردی و طبیعت‌گردی کنند مناسب است. از باتوم‌های ارزان موجود در بازار باتوم کلیپسی اکسپوننت را توصیه می‌شود. این باتوم مقاومت کمی در برابر سرما دارد.

 

این مطلب در هفته های آینده تکمیل می شود...

 

خوشحال می شویم پاسخ گو سوالات و نظرات شما باشیم

  • رضا

    خیلی آموزش خوبی بود ممنون

  • الهام

    خیلی خوبه من این نرم افزار ریختم خیلی جالب بود

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد کنید .