مدت تور
درجه سختی
هزینه تور
-
رده سنی

تور مجموعه بیستون کرمانشاه

مجموعه بیستون کرمانشاه

خوب بریم سراع مجموعه ثبت جهانی بیستون در استان کرمانشاه ، این مجموعه که در نزدیکی شهرستان هرسین در فاصله حدود 40 کیلومتری  شهرستان کرمانشاه می باشد.

هشتمین اثر ثبت یونسکو ایران:

این مجموعه که در سال 2006 به عنوان هشتمین اثر ایران در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت جهانی شده است و شامل 28 اثر ملی و 13 اثر ثبت جهانی می باشد. که امروز باهم با برخی از این آثار آشنا می شویم .

بزرگترین دیواره ایران :

جالب است بدانید کوه بیستون بزرگترین دیواره وچهارمین دیواره بزرگ جهان می باشد.

فرهاد و کندن کوه بیستون :

این مجموعه و کوه بیستون از گذشته نزد ایرانیان جایگاه ویژه ای داشته است و حتی در داستان های کهن ایران از جمله منظومه خسرو و شیرین و شیرین و فرهاد نظامی گنجوی مفصل از این کوه یاد شده است .

و در مثلث عشقی بین فرهاد شیرین و خسرو (خسرو پرویز پادشاه ساسانی ) ، خسرو با فرهاد شرط می کند که اگر کوه بیستون را بکند میدان رقابت را خالی می کند و اجازه می دهد فرهاد و شیرین به هم برسند و امیدی به انجام این کار توسط فرهاد نداشته است ولی فرهاد می تواند کوه بیستون رو بکند و جا به جا کند و خسرو از ترس شکست و از دست دادن شیرین به دروغ به فرهاد پیغام مرگ شیرین را می رساند و فرهاد با آخرین تیشه ای که به کوه می زند جان می دهد و میمیرد .

 

همچنین خسرو برای گرفتن رضایت شیرین که شاهزاده ثروت مند ارمسنتان بود ، قصری در منطقه کرمانشاه ساخت که  به قصر شیرین معروف گشت و شهر قصر شیرین فعلی بر بقایای این کاخ ساخته شده است.

نقشه مجموعه بیستون

  1. پیکره هرکول (1400 سال پیش):

هرکول قهرمان یونان باستان و پسر زئوس خدای خدایان و رویین تن و نامیرا بود.

این اثر مربوط به دوره سلوکیه می باشد  که جانشینان اسکندر مقدونی بعد از هخامنشیان بودند و در اواخر حکومتشان در خلال جنگ های که با اشکانیان داشند این مجسمه را ساختند که نماد جاویدان بودنشان باشد که مدتی بعد حکومتشان سقوط کرد.

2-غار شکارچیان (250 تا 40 هزار سال پیش) :

در دوران  پارینه سنگی  و انسان های ناندرتال در این منطقه غار هایی وجود داشت که انسان های اولیه با کمین در این غار ها به طعمه های خود همه کردند و شکار می کردند .به همین دلیل به این نام ها مشهور شده است.

3-نقش برجسته بلاش :

4 5 -پرستشگاه پارتی و پرستشگاه مادی

6-سراب بیستون

7-نقش برجسته مهرداد دوم ووقف نامه شیخ علیخان زنگنه

7-نقش برجسته گودرز دوم

8- کتیبه داریوش

9-فرهاد تراش

10و 11 -بنای ناتمام ساسانی و کاروانسرای ایلخانی

12-کاروانسرای شاه عباسی

دوستانی که قصد سفر به  بیستون را دارند ما گروه هایی که تور بیستون و تور کرمانشاه را برگزار می کنند را در بالای صفحه به شما معرفی می کنیم فقط کافیست شماره تماستون را در فرم بالای صفحه وارد کنید تا سفر ها برای شما پیامک شود 

 

خوشحال می شویم پاسخ گو سوالات و نظرات شما باشیم

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد کنید .