مدت تور
درجه سختی
هزینه تور
-
رده سنی

تور خالد نبی و ترکمن صحرا

 تور خالد نبی  

سلام دوستان عزیز در بالای این صفحه ما تورهای خالد نبی را به شما معرفی می‌کنیم. در صورت تمایل می‌توانید شماره خود را در فرم بالای صفحه وارد کنید تا در صورت برگزاری تور جدید، به شما اطلاع داده شود. در ادامه شما را با جاذبه‌های منطقه خالدنبی بیشتر آشنا می‌کنیم.

خالد نبی و قبرستان

خالد نبی کجاست؟

این قبرستان و زیارتگاه در شمال شرقی ایران و در فاصله 90 کیلومتری شهر گنبد کاووس قرار دارد. از تهران حدود هشت ساعت نیم در راه هستید  دو راه برای رفتن به خالدنبی وجود دارد. معمولا از سمت جاده فیروزکوه به سمت گرگان رفته و بعد به سمت خالد نبی حرکت می‌کنید. تا خالد نبی جاده آسفالت است و برای رفتن مشکلی نخواهید داشت. از پارکینگ تا مقبره 20 دقیقه و تا قبرستان حدود 30-40 دقیقه پیمایش دارید. راه کمی شیب دارد. اگر آخر هفته به این منطقه سفر کنید به دلیل مراجعه افراد محلی برای زیارت، منطقه شلوغ می‌شود. در انتهای همین مطلب، فیلم‌هایی از این سفر برایتان آورده‌ایم. امیدواریم لذت ببرید.

 قبرستان خالد نبی همسفر باشیم

 

1. دشت شقایق:

در جاده‌ای که به سمت قبرستان می‌رود، 17 کیلومتر مانده به قبرستان، دشت‌های زیبایی را مشاهده می‌کنید. پیشنهاد می‌کنم حتما توقفی در این دشت‌ها داشته باشید. ولی مراقب باشید تا گل‌ها را لگد نکنید.

دشت شقایق همسفر باشیم

ترکمن صحرا

2.تپه‌های هزار دره:

وقتی به انتهای جاده می‌رسید، با تپه‌هایی زیبا مواجه می‌شوید. این تپه‌ها به تپه‌های هزار دره معروف است. البته به دلیل کاهش باران سرسبزی سابق را ندارد. ولی دیدن آن خالی از لطف نمی‌باشد.

هزار دره

تور خالد نبی همسفر باشیم

3. زیارتگاه خالد نبی

اگر از پارکینگ ماشین‌ها 20 دقیقه به سمت بالا حرکت کنید به زیارتگاهی رسیده که گویا قبر یکی از پیامبران گذشته به نام خالدنبی است. افراد محلی احترام خیلی ویژه‌ای برای این پیامبر قائل هستند. او یکی از چهار پیامبری است که در فاصله زمانی بین حضرت مسیح و حضرت محمد، به نبوت رسیده و به تبلیغ دین مسیحیت مشغول بوده است. این پیامبر که اسم کامل او خالدبن‌سنان است، از مردم عدن در یمن بوده و چون جزو پیامبران تبلیغی بدون کتاب بوده از یمن سفر کرده تا مردم را به مسیحیت دعوت کند. او آخرین پیامبر دین مسیحیت است. 40 سال قبل از مبعوث شدن حضرت محمد، مردم را به دین مسیحیت دعوت می‌کرده است. در آن زمان دین رسمی مردم ایران زرتشتی بوده است.

خالد نبی

 

4. قبرستان به شکل آلت ‌تناسلی :

پیشینه تاریخی این قبرستان مشخص نیست و فقط حدس و گمان‌هایی در رابطه با این قبرستان وجود دارد. طبق گفته‌ها قومی که در این منطقه ساکن بوده‌اند از هند به این منطقه تبعید شده بوده‌اند. روایتی هم وجود دارد که این قوم آلت پرست بوده‌اند و با توجه به بزرگی و ارزش فرد در قبیله، سنگ قبر او برافراشته‌تر بوده است. متاسفانه در سالهای اخیر به دلیل نبود آگاهی، افراد بازدید کننده که برروی این قبرها ایستاده و باعث افتادن و شکستن این قبرها می‌شوند. شایعه شده بود که چند سال پیش عده‌ای مذهبی به قصد تخریب این قبرستان به آنجا رفته‌اند و قبرها را شکسته و آنها را آتش زده‌اند. ولی این شایعه درست نبوده است. بلکه عده‌ای سود جو در پی تخریب آنها بوده‌اند. تعداد کمی از این قبرها سالم مانده است. امیدوارم در بازدید از این قبرستان دقت زیادی بفرمایید تا به قبرها آسیبی وارد نشود.

قبرستان خالد نبی همسفر باشیم

قبرستان خالد نبی

بهترین فصل برای بازدید کی است؟

برای بازدید، بهترین زمان فصل بهار بخصوص فروردین واردیبهشت است. بعد از این ماه‌ها دشت‌ها سبزی خود را ازدست داده و از جذابیت آن کم می‌شود. عکس زیر نمای این منطقه در فصول غیر بهاری است.

خالد نبی

 

امیدوارم در این سفر بهتون خوش بگذره. در پایان فیلمی از این مکان براتون قرار میدهم که با دیدنش بتوانید بیشتر با این مکان آشنا بشید.

ویدیو:

 

 

 

 

 

 

 

 

خوشحال می شویم پاسخ گو سوالات و نظرات شما باشیم

 • شهیار

  عالیه یه باربری انگاریه جورایی واردبهشت شدی البته بهشت گنهکاران

 • ساناز

  خیلی این منطقه رو دوست دارم شکل قبر ها خیلی جالب بود تصور اینکه چه تمدنی در این منطقه زندگی می کردن جالبه

 • حامد

  من خیلی دوست دارم به این منطقه برم امیدوارم امسال کرونا بزاره ما بریم

 • قاسم

  شما نباید این مناطق معرفی کنید شما باعث نابودی این مناطق می شوید این قبرستان هزاران سال در این منطقه بوده ولی در زمان ما در حال نابودی است

 • علی

  اگه این قبرستان در یه کشور اروپایی بود شهرت جهانی پیدا می کرد ولی در ایران در حال نابودی است کاش قدر این میراث را می دانستیم

 • رضا

  خیلی سفر نامه خوبی نوشتید واقعا مفید است

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد کنید .