همسفر گرامی
برای درج سفر به پروفایل مراجعه کنید
سفر آغاز یک اتفاق :
برای سفر در طبیعت به چقدر سوخت پیک نیک نیاز دارم؟
 
 
 
برای یک سفر انفرادی در آخر هفته، یک کپسول کوچک 100 گرمی کافیست. شما باید همواره سوخت کافی و یک لیتر آب به ازای هر نفر در هر وعده غذایی نیاز دارید. برای اینکه بدانید که چقدر سوخت نیاز دارید ادامه مطلب را بخوانید.
در پایان یک روز طولانی، درمان درد پا، شانه و شکمی که در حال قاروقور کردن است، یک وعده غذایی گرم است که روی پیک نیک مسافرتی شما پخته شده باشد. مگر اینکه سوخت شما تمام شده باشد!!
با توجه به اینکه جریمه دست کم گرفتن نیاز به سوخت، صبحانه، ناهار و شام سرد است، بسیاری از کوله کشان، کپسولهای خود را تا جایی که جا دارد پر می کنند یا بیشتر از نیازشان کپسول بر می دارند. اما این می تواند به معنی تحمل وزن غیر ضروری نیز باشد. 
از طرف دیگر اگر برایتان وزن کوله و همچنین میزان سوخت مورد نیاز مهم است، میتوانید با یک محاسبه ساده میزان سوخت مورد نیاز خود را حساب کنید.
برای اینکه بدانید در سفر خود به چه میزان سوخت نیاز دارید، مراحل زیر را دنبال کنید:
1.برنامه غذایی خود را بچینید: هدف از این کار این است که بدانید که نیاز به جوشاندن چه مقدار آب و پختن چه مقدار غذا دارید.
2.نیاز خود را بر اساس برنامه غذاییتان ارزیابی کنید: در اینجا ریاضیات برای محاسبه زمان جوش و سوختن به کمک شما می آید.
3. عواملی که بر میزان مصرف سوخت شما تاثیر گذار است را حذف کنید: مثلا اردو زدن در ارتفاع یا باد نامناسب است.
 
برنامه غذایی خود را بچینید:
از آنجا که بیشتر وعده های غذایی گرم مبتنی بر استفاده از آب جوش است (پخت غذاهای منجمد،قهوه، چای، بلغور جوی دوسر و ...)، اولین قدم این است که میزان آب جوش مورد نیاز خود در سفر را تشخیص دهید.
تخمین سریع: حال توافق بر سر جوشاندن یک لیتر آب به ازای هر نفر در هر وعده است. پس از درآوردن اینکه چند لیتر آب را باید در طی سفر بجوشانید، می توانید نیاز سوخت خود را محاسبه کنید.
برنامه ریزی دقیق: آیا میخواهید برای پختن ناهار نیز از اجاق خود استفاده کنید یا از غذای سرد استفاده خواهید کرد؟ آیا کسی هستید که پرخور هستید و هر وعده جای دو نفر غذا میخورید؟ آیا فقط به جای آب جوش، لازم است تمام وعده های غذایی خود را نیز بپزید؟ آیا برای نوشیدن، نیاز به جوشاندن آب یا برف دارید؟ همه اینها در میزان سوخت مورد نیازتا تاثیر گذار است. برای اینکه میزان سوخت خود را تعیین کنید، تهیه نموداری مثل نمودار زیر می تواند کمک کننده باشد (بسیاری از مشخصات در اینجا بر حسب لیتر است).
شما برای تعیین میزان آب مصرفی خود اطلاعات زیر را در نظر بگیرید:
Boil Time(زمان جوش): به شما می گوید که اجاق شما در شرایط ایده آل با چه سرعتی می تواند مقدار مشخصی آب را به جوش آورد. مثلا 3 دقیقه و 30ثانیه به ازای هر لیتر آب.
Burn Time (زمان سوخت): به شما می گوید که چه مدت اجاق گاز می تواند با مقدار مشخصی از سوخت کار کند. مثلا 230 گرم سوخت 60 دقیقه می سوزد (برخی از مدلها اندازه قوطی را در هر اونس نشان می دهد، بنابراین ممکن است مجبور باشید برخی از تبدیل واحدها را انجام دهید). 
روش دیگر یافتن مشخصات گاز: اگر نمیتوانید مشخصات عملکرد اجاق گاز خود را در بیاورید، میتوانید در خانه یک آزمایش انجام دهید(مشاهده فیلم ابتدای مقاله).
مشخصات کلیدی: اجاق گاز شما برای جوشاندن یک لیتر آب به چه میزان سوخت نیاز دارد و چه مدت در یک مقدار مشخص سوخت می سوزد. این ممکن است کمی گیچ کننده باشد چون برخی از اجاق ها بر اساس اونس و برخی دیگر بر اساس گرم هستند. بنابراین ممکن است مجبور شوید برخی از تبدیل واحدها را انجام دهید.
 
عملیات ریاضی:
وقتی متوجه شدید که چقدر آب در سفر خود نیاز دارید، آن را در زمان جوش ضرب کنید (یعنی یک لیتر آب را روی اجاق خود گذاشته و ببینید چقدر طول می کشد که به جوش آید). این به شما مدت زمانی که آب تمام غذاهای خود را بجوشانید را به شما می دهد. مثلا:
کل آب مورد نیاز: 2.5 لیتر
زمان به جوش آمدن یک لیتر آب: 3 دقیقه و 30 ثانیه
زمان جوش : 8 دقیقه و 45 ثانیه
عکس اجاق)
 
 
در مرحله بعد محاسبه کنید که چند درصد از زمان سوختن کامل اجاق گاز شما برای جوشاندن آن مقدار آب لازم است. این کار را با تقسیم زمان جوش به زمان سوختن اجاق گاز انجام دهید.
(8دقیقه و 45 ثانیه)/(60 دقیقه)=15%
 
 
گاز پیک نیک
 
سپس، از این درصد برای محاسبه میزان سوخت مورد نیاز برای جوشاندن مقدار کل آب استفاده کنید. در این مثال، 15 درصد را در مقدار مشخص شده سوخت در مشخصات زمان سوختن اجاق گاز خود ضرب کنید.
15 % * 230 گرم= 35 گرم
 
 
گاز پیکنیک کوهنوردی
 
بنابراین برای جوشاندن 2.5 لیتر آب برای سفر آخر هفته خود (در شرایط ایده آل)، این اجاق گاز تقریبا 35 گرم سوخت مصرف خواهد کرد. این میزان تقریبا یک سوم حجم کپسوهای معمولی است. کپسولهای معمولی موجود در بازار 100 گرم است.
 
متغیرهایی که مصرف سوخت را تحت تاثیر قرار می دهند:
 
گاز طبیعت گردی
باد، ارتفاع، دمای هوا و سایر شرایط در محاسبات سوخت شما تاثر گذار هستند. اما دشوار است که دقیقا بگوییم که این عوامل چه مقدار در مصرف سوخت تاثیر گذار هستند. اگر ممکن است با شرایط گفته شده در بالا مواجه شوید، در محاسبه خود دقت کافی را بخرج دهید:
جوشیدن: آیا شما غذایی دارید که باید بپزد (مثل ماکارانی)؟ آیا برای پختن غذا برف را ذوب می کنید و یا آب را می جوشانید؟ در این صورت به سوخت بیشتری نیاز دارید.
باد: باد یک عامل محیطی رایج است که می تواند عملکرد اجاق گاز سفری شما را به شدت تحت تاثیر قرار دهد. شرایط وزش باد می تواند گرمای زیادی از اجاق گاز را هدر دهد. پس اگر در جایی هستید که بادگیر است به طور متوسط دو برابر سوخت مصرف می کنید.
دمای هوا: دمای هوا می تواند بر عملکرد اجاق گاز و مصرف سوخت شما تاثیر گذار باشد. اگر دمای محیط کم باشد، دمای آب شما نیز پایین است پس مدت زمان بیشتری طول می کشد تا آب جوش بیاید.
ارتفاع: نقطه جوش آب (یا هر مایع دیگری) با توجه به فشار جو اطراف تغییر می کند. هر چه بالاتر رفته و ارتفاع بیشتری می گیرید، فشار جو پایین می آید و نقطه جوش کاهش می یابد (و بالعکس). به عبارت دیگر، آب در ارتفاعات بالاتر سریعتر می جوشد. اگر چه در دمای بالاتر آب سریعتر می جوشد و باعث می شود که برخی غذاهای آماده و خشک سریعتر آماده شوند، اما پخت غذاهایی که نیاز به جذب آب دارد با سرعت کمتری انجام می شود. چون که آب با سرعت کمتری جذب می شود. مثلا گاز MSR برای پخت غذاهای خام، با افت هر 18 درجه فارنهایت در نقطه جوش (10 هزار فوت از سطح دریا) زمان پخت دو برابر خواهد شد.  همچنین برخی از گازها در برابر تییر ارتفاغ حساس هستند و مصرف سوختشان افزایش می یابد. خوشبختانه برخی از اجاق ها برای ارتفاع های مختلف تنظیم شده اند و افت فشار هوا را خنثی می کنند.
 
راهکارهایی برای بهبود کارایی گاز:
 
گاز در طبیعت گردی
 
مهم نیست به کجا می روید، چه مدت قصد بیرون ماندن دارید و یا چه مقدار سوخت نیاز دارید. چندین نکته و ترفند وجود دارد که می تواند عملکرد اجاق گاز شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند تا از سوخت خود به طور بهینه استفاده کنید
1.قبل از روشن کردن اجاق، همه وسایل آشپزی خود را آماده کنید. بنابراین به محض روشن شدن گاز آماده آشپزی خواهید بود. در این حالت چند ثانیه و یا حتی دقیقه در مصرف سوخت خود صرفه جویی می کنید.
2. پیچ گاز را تا ته باز نکنید. اگر با حداکثر توان گاز کار کنید، ممکن است آب سریعتر بجوشد اما گرما از اطراف ظرفتان به هدر رفته و به محیط شما وارد می شود.
3.از صفحات نگهدارنده باد استفاده کنید. اگر بتوانید جلوی باد را بگیرید می توانید بسیار در مصرف گاز صرفه جویی کنید. یک صفحه بادی وزن بسیار کمی را به کوله شما اضافه می کند اما به همان اندازه نیز شما مجبور نیستید سوخت اضافی مصرف کنید. 
4. گاز خود را بشناسید. در مورد عملکرد گاز و میزان مصرف سوخت در سفرهای مختلف یادداشت بردارید تا در دفعات بعدی بدانید باید چه میزان گاز با خود حمل کنید.
 
ما مطلب بالا را از سایت  rei.com برای شما ترجمه کردیم امید وارم براتون مفید بوده باشد  
 
رضا طاهر
اگه بین ماندن و رفتن مردد بودی همیشه رفتن رو انتخاب کن
ثبت نظر
همسفر باشیم
همسفر باشیم مرجع رایگان معرفی تور و سفر و برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی، شهر گردی و ... می باشد. وشما می توانید به راحتی سفر و برنامه خود را معرفی کنید
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است