همسفر گرامی
برای درج سفر به پروفایل مراجعه کنید
سفر آغاز یک اتفاق :
چگونه کوله‌پشتی‌ را درست ببندیم؟
 
چیدن کوله پشتی

برای خوانش این مطلب فقط کافیست کلیک کنید 

 

 
به طور کلی روش مشخصی برای جمع کردن کوله وجود ندارد. اما اگر شما کوله خود را به درستی نبندید، حرکت  اجسام داخل کوله ، آسیب رساندن بندها به شانه‌هایتان را خواهید داشت که در هنگام پیاده‌روی ممکن باعث ناراحتی شما بشود.
اگه کوله‌پشتی‌ شما حجم کمی دارد و به طور کلی فقط دارای یک فضای اصلی هست. بنابراین باید در مورد مکان قرارگیری اجسام مختلف با دقت بیشتری عمل کنید. 
کوله‌پشتی‌های سبک به سه ناحیه، بعلاوه یک قسمت خارجی، تقسیم‌بندی می‌شوند:
1. ناحیه پایینی: کیسه خواب شما و یا سایر وسایل حجیم اما سبک که در مسیر به آنها نیازی نخواهید داشت، به این قسمت منتقل می‌شوند.
2. منطقه میانی: وسایل سنگین‌تری مانند غذا و کپسول باید در این ناحیه و در امتداد ستون فقرات شما قرار بگیرند.
3. منطقه بالایی: چیزهایی که ممکن است در طول روز به آنها احتیاج داشته باشید، مانند کاپشن قرار می‌گیرند.
4. محل ذخیره‌سازی خارجی: موارد ضروری که نیاز به دسترسی مرتب به آنها دارید مانند نقشه، ضدآفتاب، نرم‌کننده لب و ... باید در این قسمت قرار بگیرند.
 
نکات کلی برای جمع‌کردن کوله‌پشتی‌های کم حجم :
 
قراردادن وسایل در کوله
1. قبل از شروع بستن کوله‌پشتی، بندهای کوله خود را تنظیم کنید. این کار ممکن است در بستن کوله شما مفید باشد.
2. در مورد چیدن وسایلتان به شکل افقی به جای عمودی، فکر کنید تا بتوانید وزن کوله‌تان را به طور مساوی در همه جایش پخش کنید.
3. اگر کوله‌پشتی شما ضد آب نیست، داخل آن کیسه زباله متراکم قرار دهید که سبک‌تر و ضخیم‌تر از یک کیسه زباله استاندارد است.
4. اگر از کیسه آب  استفاده می‌کنید، هنگام خالی بودن کوله آن را پر از آب کرده و داخل کوله قرار دهید. انجام این کار وقتی کوله‌تان پر شده است، بسیار سخت است.
5. از قرار دادن هر چیز سخت و تیز در پشت خود خودداری کنید. مسلما دوست ندارید به هنگام پیاده‌روی، جسمی سخت و تیز به شما فشار بیارود.
از بالشت خواب خود به عنوان قاب استفاده کنید.
بسیاری از کوله‌پشتی‌های سبک دارای کمترین تعداد قاب هستند و یا اصلا قاب ندارند. بنابراین اغلب شما می‌توانید از بالشت خواب خود برای شکل دهی به پشت کوله خود استفاده کنید.
در اینجا روش‌های مختلفی برای قرار دادن کیسه خوابتان وجود دارد.
1. بالشت خواب خود را تا بزنید و آن را داخل کوله در پشت آن قرار دهید تا به شکل یک قاب در بیاید و همچنین یک لایه اضافه بین کوله و پشت خود ایجاد کنید. این متکاهای پر شده با هوا می‌توانند تا شوند تا در کوله شما قرار گیرند.
2. متکا را به شکل رول درآورده و در کوله خود قرار دهید. سپس وسایل خود را داخل این رول بگذارید.
 
وسایل حجیم و سبک را در پایین کوله خود قرار دهید
 

قرار دادن کیسه خواب در کوله

کیسه خواب و وسایل حجیم، اما سبک خود را که تا زمان رسیدن به پناهگاه به آن نیاز نخواهید داشت را به قسمت پایین کوله خود منتقل کنید. کوله‌های سبک، معمولا جای جداگانه‌ای برای کیسه خواب ندارند، بنابراین می‌توانید آن را در انتهای کوله خود قرار دهید. چیزهای نرم و حجیم دیگر مثل لباس‌ها، بالشت خواب و ... را در انتهای کیف قرار دهید. هنگام قرار دادن این وسایل، سعی کنید آنها را به گونه‌ای بچینید که ناحیه کمر آن شما را اذیت نکند. این ناحیه همچنین جاذب شوک وسایل سنگینی که بالای آن قرار می‌گیرد نیز خواهد بود.
وسایل سنگین‌تر را در وسط کوله قرار دهید
 

قرار دادن وسایل در کوله

در قسمت وسط و نزدیک به کمر، وسایل سنگین‌تر مانند کیسه مواد غذایی خود را قرار دهید. مقصود از این کار این است که وسایل متراکم را در مرکز ستون فقرات خود قرار دهید تا یک مرکز ثقل مناسب ایجاد کنید. به سمت قسمت جلوی کوله، در قسمت وسط اما دور از کمر خود، وسایل سنگین‌تری مانند گاز و قابلمه را قرار دهید. 
قوطی‌های کنسروی:
اگر قوطی‌های کنسروی و مواد غذایی دارید، آن‌ها باید در یک ظرف غذای مقاوم در وسط کوله، نزدیک به پشت و شانه‌ها قرار گیرند. بهتر است برای حفظ تعادل کوله، قوطی و مواد غذایی را به شکل افقی قرار دهید. سعی کنید اطراف آن‌ها را با لباس‌ها یا سایر وسایل پر کنید. 
وسایل دم دستی را در بالای کوله قرار دهید
 
چیدن کوله پشتی
 
هر چیزی را که در طول روز به آن نیاز دارید مانند یک ژاکت سبک یا سایر لباس‌های گرم که ممکن است هنگام توقف برای استراحت به آن نیاز داشته باشید را در بالای کوله قرار دهید. این ممکن است شامل کیت‌های کمک‌های اولیه، کت بارانی یا فیلتر آب باشد.
چیزهایی که نیاز دارید در جیب خارجی قرار دهید
 
 
جیب های کناری کوله
 
سفر سریع و سبک یعنی مسافرت خوب و موثر. باید کوله خود را به گونه‌ای ببندید که مجبور نباشید دائما توقف کرده و کوله خود را از روی پشت خود بردارید. وسایلی را که می‌خواهید در طول روز در جیب‌های بیرونی نگه دارید را در آن قسمت قرار دهید.
مواردی که می‌توانند در جیب‌های شانه یا کمربند قرار گیرند، شامل میان وعده، ضدآفتاب، نقشه، دوربین، ابزارهای مفید و نرم کننده لب است. بطری‌های آب نیز به خوبی می‌توانند در جیب‌های کناری خارجی جای گیرند. 
 
ما مطلب بالا را از سایت  www.rei.com برای شما ترجمه کردیم امید وارم براتون مفید بوده باشد  
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رضا طاهر
اگه بین ماندن و رفتن مردد بودی همیشه رفتن رو انتخاب کن
ثبت نظر
همسفر باشیم
همسفر باشیم مرجع رایگان معرفی تور و سفر و برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی، شهر گردی و ... می باشد. وشما می توانید به راحتی سفر و برنامه خود را معرفی کنید
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است