همسفر گرامی
برای درج سفر به پروفایل مراجعه کنید
سفر آغاز یک ماجراست :
چگونه می‌توان یک کوله ‌پشتی را تنظیم و متناسب بدن کرد
 
تنظیم کوله پشتی
 

برای خوانش این مطلب فقط کافیست کلیک کنید 

 

 
به یاد داشته باشید که بهترین کوله برای شما، کوله‌ای است که بهترین تناسب را با بدن شما داشته باشد. در درجه اول، شما باید بهترین کوله را متناسب با خودتان داشته باشید. یکی از کلیدهای یافتن کوله‌پشتی مناسب، تهیه آن با اندازه صحیح (کوچک، متوسط و بزرگ) است. طول تنه شما و نه قد شما، معیار اندازه‌گیری است.
اگرچه بهترین روش انتخاب، مشورت با یک متخصص در فروشگاه‌های مربوطه است، اما با این حال، ما در این مقاله چگونگی اندازه‌گیری مناسب در خانه را به شما آموزش خواهیم داد.
همچنین در این مقاله چگونگی تنظیم مناسب کوله‌پشتی برای یک پیاده‌روی راحت‌تر را نیز آموزش می‌دهیم.
چگونه کوله‌پشتی را تنظیم کنیم؟
 

 
 
طول تنه خود را اندازه بگیرید.
کوله پشتی
برای تعیین دقیق طول تنه خود به یک دوست و یک متر انعطاف‌پذیر نیاز دارید.
1. سر خود را به جلو خم کرده و استخوانی از مهره گردنتان که بیرون می‌زند را پیدا کنید. این هفتمین مهره گردن شما یا همان c7 است و دقیقا بالای تنه شما قرار دارد.
2. در هر دو طرف بدن، دستان خود را در حالی که شست شما به سمت کمرتان قرار دارد پایین برده و بالای استخوان‌های لگن خود متوقف نمایید. یک خط خیالی بین دو انگشت خود تصور کنید. این نقطه دقیقا روی کمر شما در قسمت پایین تنه شماست.
3. صاف ایستاده و از دوست خود بخواهید فاصله مهره c7 و خط خیالی بین دو انگشت شست شما را اندازه بگیرد. این طول تنه شماست.
از طول تنه خود برای یافتن کوله پشتی مناسب استفاده کنید.
 
لگن خود را اندازه بگیرید.
لگن
 
اگر اندازه‌گیری طول تنه شما صحیح باشد، باز هم اندازه‌گیری دور لگن مهم است. لگن شما بیشترین وزن کوله را حمل خواهد کرد بنابراین، مناسب بودن اندازه کمربند لگن بسیار مهم است.
برای اندازه‌گیری لگن خود، دستان خود را از دو طرف به کمر خود بگیرید به طوری که انگشتان دست شما روی استخوان‌های بالای لگن شما قرار بگیرد. خط فرضی بالای دستانتان را در نظر بگیرید و متر را دور کمر خود در آن ناحیه قرار دهید. در نظر داشته باشید که اندازه کمربند لگنی شما با اندازه کمربند شلوار شما متفاوت است.
 
تنظیم طول تنه کوله ‌پشتی
تنظیم کوله
 
بندهای قابل تنظیم در کوله‌ها، آنها را قادر می‌سازد تا برای طیف گسترده‌ای از تنه‌ها متناسب باشد. مارک‌های مختلف از سیستم‌های بندی متفاوتی استفاده می‌کنند، اما اکثر آنها شبیه هم هستند. اگر می‌خواهید کوله‌ای بخرید، طول تنه، جزو اولین و مهمترین تنظیمات آن است.
اگر تنظیم انجام دادید اما باز هم کوله شما متناسب شما نبود، طول تنه خود را دوباره اندازه گیری کنید. توجه کنید که بندهای تنظیم کننده جایگزینی برای جبران اندازه‌گیری اشتباه طول تنه شما وجود ندارد.
تنظیم کردن کوله در خانه
کوله‌ها دارای چندین بند برای تنظیم به منظور راحتی بیشتر هستند. پاهای شما، دارای قوی‌ترین عضلات بدنتان هستند، بنابراین هدف این است که بندهای خود را طوری تنظیم کنید که بیشترین بار بر روی لگن و باسن شما باشد.
چهار بند اصلی برای تنظیم:
بند دور باسن
بند شانه
بندهای بالابرنده
بندهای جناغ
برای شبیه‌سازی بار خود در سفر، کوله‌تان را تا 15 پوند (6.8کیلوگرم) پر کنید. شما به یک دوست یا یک آینه برای کمک نیاز دارید تا بعد از هر مرحله تنظیم، تناسب آن را با بدن خود بررسی کنید. قبل از شروع، همه بندهای تنظیم کوله خود را شل کنید.
تنظیمات در دو مرحله هستند:
1.مرحله اصلی: بندهای شانه و دور باسن
2.مرحله آخر: بندهای بالابر و جناغ
علاوه بر این، از آنجا که تنظیمات کوله یک فرآیند پویاست، کوهنوردان با تجربه به طور مداوم بندهای خود را جهت کاهش فشار در نوارهای اصلی بدن خود تنظیم می‌کنند.
مرحل اول: بند دور باسن
کوله پشتی
 
کوله را بیاندازید. کمربند دور باسن را حرکت دهید تا بالشتک‌های کوله در بالای استخوان کمر شما (تاج استخوان) قرار بگیرند. اگر بندهای دورباسن بالاتر یا پایین‌تر از استخوان‌های دور کمر شما هستند، بندهای روی شانه را شل و سفت کنید تا تنظیم شوند.
سگک‌های کمربند را محکم کشیده و سفت کنید. مراقب باشید تا کمربند را بیش از حد سفت نکنید. کوله باید روی بدن شما محکم باشد بدون اینکه حس ناخوشایندی را بالای باسن خود حس کنید.
دورتا دور کمربند را چک کنید تا به درستی روی بدن شما نشسته باشد. انقدر بندهای شانه و کمربند را تنظیم کنید تا جایی که مناسب‌ترین نقطه را پیدا کنید.
بالشتک‌های کمربند باید کمی بالاتر از قسمت جلوی استخوان‌های کمر شما باشد. 
مرحله دوم: بندهای شانه
 
 
طبیعت گردی
بندهای شانه خود را به پایین بکشید تا سفت شوند.
بندهای شانه باید کاملا سفت روی شانه‌های شما قرار بگیرند، اما نه به گونه‌ای که وزن زیادی را به شانه‌های شما تحمیل کنند. اگر چنین باشد، فشار ناخواسته‌ای را به عضلات شانه، گردن و بالای کمر خود وارد خواهید کرد.
با شل و سفت کردن بندها، میزان کشش را روش شانه‌های خود تنظیم کنید. بیاموزید که چگونه بندها را آهسته تنظیم کنید تا بتوانید در هنگام پیاده‌روی، از فشار ناخواسته جلوگیری کنید.
مرحله سوم: بندهای بالابر
طبیعتگردی
قسمت بالای شانه را به یک نقطه تکیه بالای صفحه پشتی کوله شما متصل می‌کند. هنگامی که کوله را انداخته‌اید، بندها باید با زاویه 45 درجه از شانه شما قرار گرفته باشند.
این بندها را بیش از حد محکم نکنید! ممکن است این کشیدگی در ابتدا حس خوبی داشته باشد اما ممکن است به مفاصل شانه شما فشار بیاورد. 
مرحله چهارم: بندهای جناغ
 
کوله پشتی
 
بندهای جناغ را روی بندهای شانه حرکت دهید تا در ارتفاع مناسبی از قفسه سینه قرار بگیرند. تقربیا 2.5 سانتی‌متر زیر استخوان‌های ترقوه شما.
بندهای جناغ را بسته و محکم کنید تا بندها در عرض بدن شما کشیده شوند. به این شکل بازوها آزادانه قابلیت حرکت دارند.
این بند را بیش از حد محکم نکنید. این کار سبب انقباض عضلات قفسه سینه می‌شود و تنفس شما را با مشکل مواجه می‌کند.
 
تنظیم در حرکت 
پس از طی 16 کیلومتر، کوله شما نیاز به یک تنظیم دوباره دارد. برای داشتن یک تناسب در کوله خود، باید به شکل مستمر به آن توجه کنید.
وقتی اولین بار کوله خود را دریافت می‌کنید، با بندهای آن کار کنید تا یاد بگیرید که آنها چگونه تنظیم می‌شوند.
این کار را تمرین کنید تا هر زمان که خواستید بتوانید به تنظیم کوله خود بپردازید.
در هنگام پیاده‌روی، بندهای تنظیم را تغییر دهید تا درد و فشار روی بدنتان کاهش یابد. آزمون و خطا به شما می‌گوید که چه مدلی و چه تنظیمی برای بدن شما بهترین است.
یک روش برای کنترل خستگی ناشی از کوله‌کشی این است که بندهای ناحیه شانه را محکم کرده و کمربند دورباسن را شل کنید و سپس آن را به حالت اولیه باز گردانید.
از وضعیت بدن خود آگاه باشید: کمی خم شدن به جلو باعث تعادل بار بیشتری می‌شود.
هر زمانی که برای استراحت کردن توقف کردید، کوله خود را بردارید. این کار به پشت شما فرصتی برای استراحت و آزادسازی عضلات می‌دهد.
 
ما مطلب بالا را از سایت rei.com  برای شما ترجمه کردیم. امیدوارم براتون مفید بوده باشد.

 

ثبت نظر
همسفر باشیم
همسفر باشیم مرجع رایگان معرفی تور و سفر و برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی، شهر گردی و ... می باشد. وشما می توانید به راحتی سفر و برنامه خود را معرفی کنید
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است