سفرنامه آفریقا کنیا
 
سفرنامه آفریقا
فيلم هاي حيات وحش صحنه مهاجرت ميليوني حيوانات و ديدن صحنه هاي شکار شايد  اولين صحنه هاييست که از آفريقا در ذهن به ياد دارم.  رويايي که اين فيلم ها براي من ساختن هدفي رو پيش روي من گذاشتن تا راهي اين قاره بشم.
اگر شما هم روياي ديدن اين مناظر و صحنه ها را با خود داشتيد کنيا قطعا اولين ، قابل دسترس ترين و اقتصادي ترين مقصد براي اين سفر شماست.
کنيا در شرق آفريقا با جمعيتي در حدود 54 ميليون نفر بخاطر پارک ملي هاي فراوان ، حيات وحش غني که در خودش جاي داده ، جزو مقاصد اول علاقمندان حيات وحش هست. براي سفر به اين کشور ابتدا بايد از طريق وبسايت وزارت امور خارجه کنيا ، اقدام به تهيه ي ويزاي يکبار کنيا به مبلغ 50 دلار و يا ويزاي شرق آفريقا به مبلغ 100 دلار که با آن به کشورهاي کنيا ، اوگاندا و رواندا ميتوايند سفر کنيد ، تهيه کنيد. 
*ويزاي کنيا را در بدو ورود در فردوگاه ميشه تهيه کرد اما به هيچ عنوان به کسي توصيه نميکنيم چون موارد زيادي از ريجکت کردن در اين حالت وجود داشته.
ورود اکثر گردشگران به کنيا از طريق فرودگاه شهر نايروبي که پايتخت و پرجمعيت ترين شهر اين کشورست صورت ميگيرد . قسمت مرکزي اين شهر با داشتن پاساژها ، برج ها و هتل ها چهره يک شهر مدرن را دارد اما با رفتن به حاشيه اين شهر چهره فقر خود را نشان ميدهد.
کنيا نزديک به 50 پارک ملي و منطقه حفاظت شده دارد که هر کدام از اين مناطق زيستگاه گونه هاي شاخص جانوري و گياهي هستند. يکي از اهدافي که گردشگران براي ديدن آن به اين کشور ميان ديدن 5 حيوان بزرگ آفريقا يا Big Five هست که شامل شير ، پلنگ ، بوفالو ، فيل و کرگدن است.
مهمترين و معروفترين پارک هاي ملي و مناطق ديدني کنيا را ميتوان به اين شکل نام برد:
پارک ملي ماساي مارا :
مهمترين مقصدي که هر عاشق حيات وحشي براي ديدن و عکاسي از حيات وحش در کنيا راهي آن ميشود اين پارک مليست . اين پارک که نام خود را از قبايل حاشيه اين پارک وام گرفته ، با دشت هاي ساوانا معروفش در جنوب غربي کنيا و در امتداد پارک ملي سرنگيتي تانزانيا ، که بزرگترين پارک ملي آفريقاست قرار دارد. در ابتداي فصل تابستان زمان کوچ بزرگ آفريقا فرا ميرسد و گله هاي ميليوني زبرا(گورخر آفريقايي) ، زرافه و وايلدبيست از سرنگيتي راهي ماساي مارا ميشوند. اکثر مستندهاي حيات وحش در اين فصل از سال و در همين منطقه فيلمبرداري شده اند. 
اين پارک يکي از بهترين نقاطيست که ميتوانيد گوشت خواران بزرگ آفريقا مثل شير ، پلنگ و يوز را از نزديک ببينيد. با کمي خوش شانسي در ابتداي روز و يا نزديک غروب شما ميتوانيد صحنه هاي جذاب شکار را هم ببينيد. صحنه اي که به جرات نفس رو در سينه هاي شما حبس ميکند.
آفریقا پارک ملی ماسایی
قبايل ماسايي:
در حاشيه پارک ملي ماساي مارا قبايل ماسايي که نيمه کوچ نشين و دام دار هستند ، قرار دارند که زندگي پر از قصه و آداب رسوم هاي عجيب دارند . در بدو ورود به اين روستا ها گروه هاي جوانان جنگجو قبيله به استقبال شما مي آيند و با رقص هاي محلي و پرش هاي بلند معروفشان به شما خوش آمد گويي ميکنند.
در گذشته در اين قبايل بعد از رسيدن پسران به سن 16 سالگي و براي اثبات مردانگي و جنگجو بودنش به تنهايي يک شير شکار ميکرد و به اينگونه خود را به قبيله ثابت ميکرد. که با وضع قوانين سختگيرانه ،و تدوين راهکارهاي درست توسط دولت از طريق قوت بخشيدن به گردشگري باعث شد تا چرخ اقتصادي با ورود و خريد صنايع دستي از اين قبايل به چرخه دربياد و اين قبايل ديگر دست به شکار نزنند و خود يکي از محافظان اين حيات وحش شوند.
پرش هاي بلندي که در مراسم رقص آنها ديده ميشه ريشه در پيشينه چوپاني آنها دارد که براي ديده باني در دشت ها و علفزار هاي آفريقا بود تا اگر شيري به گله نزديک ميشد بتوانند تشخيص دهند و به مرور زمان وارد رقص هايشان شد . و در مراسم سالانه رقص هر پسري که ميتوانست بالاتر بپرد شانس اول را براي انتخاب يکي از دختران قبيله را بعنوان همسر داشت.
قبایل ماسایی
 
پارک ملي آمبوسلي :
درست است که مسير اصلي صعود به بلند ترين قله آفريقا يعني کليمانجارو در تانزانيا قرار دارد ولي به جرات زيباترين چشم انداز اين قله از اين پارک است. اين منطقه که در جنوب کنيا قرار دارد، به داشتن بزرگترين فيل هاي آفريقا و دنيا هم معروف است.
آمبوسلی همسفر باشیم
 
کلیمانجارو همسفر باشیم
 
درياچه نايواشا: 
اين درياچه نسبتا بزرگ که در 4 ساعتي نايروبي و درکنار روستايي به همين نام واقع شده يک درياچه آب شيرين که زيستگاه مناسبي براي اکثر گونه هاي جانوري مخصوصا گونه هاي کنار آبزي هست. بخاطر همين يکي از بهترين مناطق براي پرنده نگري در کنياست.
 يکي از شاخص ترين اين گونه ها اسب هاي آبي هستند که با جثه درشت و چهره اي که به ظاهر آروم هستند يکي از خطرناکترين حيوانات براي انسان هستند و سالانه حدود 300 انسان را ميکشند. اصولا هر جنبنده اي که به حريم آنها وارد شود نميتواند از دست عصبانيت آنها فرار کند.
در زمان قايق سواري بر روي درياچه معمولا قايقران ها يک ماهي مرده همراه خود دارند و با سوت زدن ، عقاب هاي ماهي خور آفريقايي African Fish Eagle  را صدا ميکنند و وقتي ماهي را به داخل آب پرتاب ميکنند ، عقاب ها با شيرجه و برداشتن ماهي صحنه اي فوق العاده را خلق ميکنند. 
عقاب آفریقایی همسفرباشیم
پارک ملي هيل گيتزيا دروازه جهنم:
اين پارک که در نزديک درياچه نايواشا قرار دارد ، بخاطر نداشتن حيوانات درنده و گوشتخورا بزرگ تنها پارکيست که شما با خيال راحت ميتوانيد با کرايه دوچرخه و يا پاي پياده در آن تردد کنيد. و خاطره اي متفاوت از لمس نزديک حيات وحش را در کنار خود داشته باشيد.
علت انتخاب نام دروازه جهنم براي اين دره وجود چشمه هاي آبگرم است که براي مردم بومي منطقه اين باور را بوجود اورده بود که اين آبها از جهنم مياد.
درياچه  ناکورو: 
اين منطقه به دو دليل معروف است دليل اول وجود داشتن گله هاي ميليوني فلامينگو که بخاطر همين در بعضي متون اينترنتي اسم درياچه صورتي معروف و دليل دوم بخاطر اينکه بهترين مکان که شما شانس ديدن کرگدن را از نزديک خواهيد داشت.
دریاچه ناکورو همسفرباشیم
شهر مومباسا :
اين شهر تاريخي و عمدتا مسلمان نشين که دومين شهر بزرگ و مهمترين بندر تجاري کنياست ، که با دارا بودن سواحل مرجاني جزو بهترين منطقه براي عاشقان تفريحات آبي ساحليست .
 
از نظر حمل نقل بين شهري کنيا شرايط جالبي ندارد و اکثر توريست ها پيش از سفر با کارگزار ها و شرکت هاي گردشگري براي رزرو اقامت ها و برنامه سفر و جابجايي ها هماهنگ ميکنند.
در مناطق توريستي شما ميتوانيد انواع اقسام اقامت ها از اکوکمپ هاي که اقامت ها در چادر هستند تا لوژ هاي 5 ستاره بسته به بودجه خودتان پيدا کنيد.
از نظر امنيتي متاسفانه بخاطر شرايط بد اقتصادي اين کشور بهترست معمولا در گروه هاي چند نفره تردد کنيد همينطور از تردد در ساعات پاياني شب خودداري کنيد.
بهترين زمان مسافرت 
بجز دو ماه اپريل و مارچ که مصادف با نيمه دوم فرورين تا ابتداي خرداد ماه هست که فصل بارندگي در اين مناطق است باقي سال براي اين سفر زمان خوبيست.
اگر بخواهيد زمان مهاجرت بزرگ به اين کشور بريد تا گله هاي ميليوني حيوانات را ببينيد تابستان بهترين فصل براي انتخاب اين سفر است. اما اگر بخواهيد صحنه هاي شکار و تنوع گونه هاي حيات وحش بيشتري را ببينيد ميتوانيد نيمه دوم سال تا انتهاي نوروز خودمان را براي اين سفر  انتخاب کنيد
 

کامنت ها

خوشحال می شویم پاسخ گو سوالات و نظرات شما باشیم

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد کنید .