همسفر گرامی
برای درج سفر به پروفایل مراجعه کنید
سفر آغاز یک ماجراست :

کتاب صوتی رضا شاه نوشته صادق زیبا کلام 

کتاب رضا شاه نوشته صادق زیبا کلام

رضا خان که بود؟ آیا او خائن به ایران بود یا ناجی آن؟

کتاب رضا، شاه نوشته دکتر صادق زیبا کلام، تاریخ ایران از امضای فرمان مشروطه تا سقوط رضا شاه را مورد بررسی قرار می‌دهد.این کتاب شامل چند بخش است که در زیر هر کدام را معرفی می‌کنیم.

در بخش اول دوران پس از امضای مشروطه توسط مظفرالدین شاه، آرمان‌های مشروطه‌خواهان و دلایل عدم موفقیت آنها در رسیدن به این آرمان‌ها بررسی می‌شود.

در بخش دوم زندگی رضاخان شامل خانواده‌ای که در آن بدنیا آمده، دوران کودکی، جوانی و چگونگی رسیدنش به قدرت در سپاه ایران، مورد بررسی قرار می‌گیرد.

بخش سوم شامل دوران حکومت رضاشاه پس از رسیدن به قدرت است. در این بخش اصلاح ساختار کشور از جمله اصلاح قوه‌قضاییه (لازم به ذکر است که این اصلاح به قدری قوی بود که پس از 90 سال همچنان قوه قضاییه ایران بر آن ساختار استوار است)، تاسیس راه آهن، تاسیس دانشگاه، یکسان‌سازی زبان و لباس، اجباری ساختن سربازی برای پسران، ورود دختران به مدرسه از سن 7 سالگی و همچنین ورود زنان به عرصه اجتماعی و تاثیر آنها مورد بحث قرار می‌گیرد.

در بخش چهارم که یکی از مهم‌ترین بخش‌های این کتاب است زندگی و تاثیر حلقه اصلی یاران رضاخان از جمله تیمورتاش، محمدعلی فروغی، علی‌اکبر داور، نصرت‌الدوله فرزند فرمانفرما و سردار اسعد بختیاری مورد بررسی قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است که این افراد تاثیر بسزایی در تبدیل ایران آشفته به ایران نوین و یکدست‌سازی را داشته‌اند.

و بخش آخر که متاسفانه غم‌انگیزترین بخش کتاب است، علت‌های سقوط رضاشاه از جمله بدبینی به یاران اصلی و جنگ جهانی اول و در نهایت سقوط رضاشاه و روی کار آمدن محمدرضا پهلوی بررسی می‌شود.

در نهایت خلاصه بالا را به جمله‌ای از احمد کسروی به پایان می‌رسانیم.

بدبخت ملتی که تاریخ خود را نداند، تیره بخت‌تر از آن ملتی است که علاقه‌مند به دانستن تاریخ خود نباشد، شوربخت‌تر از همه ملتی است که تاریخ خود را به ریشخند بگیرد.

گوینده این کتاب خود آقای زیبا کلام است .

دانلود قسمت اول کتاب صوتی 

دانلود قسمت دوم کتاب صوتی 

دانلود قسمت سوم کتاب صوتی 

تیمورتاش

تیمور تاش

سید حسن مدرس

مدرس همسفر باشیم

سردار اسعد بختیاری

بختیاری

محمدعلی فروغی

فروغی

علی اکبر داور

داور و رضا شاه

ثبت نظر
همسفر باشیم
همسفر باشیم مرجع رایگان معرفی تور و سفر و برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی، شهر گردی و ... می باشد. وشما می توانید به راحتی سفر و برنامه خود را معرفی کنید
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است