همسفر گرامی
برای درج سفر به پروفایل مراجعه کنید
سفر آغاز یک ماجراست :

نحوه درمان گزش و نیش حشرات

نیش حشرات همسفر باشیم

حشرات، جزیی جدایی‌ناپذیر از یک اکوسیستم هستند. بنابراین تعجبی ندارد که نیش، یک اتفاق عادی برای کسانی باشد که زندگی بیرونی دارند. این بدان معنی است که "کمک های اولیه نیش حشرات" همیشه مفید خواهد بود، حتی اگر فقط در حد مقابله با خارش و درد باشد. در این مقاله، ما بیشتر حشراتی مثل پشه، مگس، کنه، زنبور، عنکبوت و عقرب را بررسی خواهیم کرد.

برای مقابله با نیش حشرات مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. از مواد دفع حشرات استفاده کنید: برای جلوگیری از ورود پشه‌ها، مگس‌ها و کنه‌ها.
 2. به مکان امن بروید: اگر نزدیک لانه زنبور هستید به مکانی امن بروید.
 3. نیش را از بین ببرید: با از بین بردن نیش زنبور در سریع‌ترین زمان ممکن سموم را از بدن دور کنید. این کار را با موچین، شی تیز و یا دهان به آرامی انجام دهید.
 4. زخم را تمیز کنید: از صابون برای ضدعفونی کردن استفاده کنید.
 5. از کمپرس سرد یا یخ استفاده کنید: برای کاهش تورم، تسکین درد و خارش این کار را کنید.

اگر دارای علائم جدی‌تری هستید این مراحل را انجام دهید:

 1. واکنش‌های آلرژیک را درمان کنید: علائم شامل جوش، قرمز شدن پوست، خارش، شوک و ناراحتی تنفسی است. موارد شدیدتر نیاز به تزریق اپی نفرین دارد. واکنش‌های جزیی‌تر را می‌توان با آنتی هیستامین یا کرم‌های ضد خارش درمان کرد.
 2. رفتن به مرکز درمان: هر گونه واکنش شدید آلرژیک نیاز به پزشک دارد. نیش عنکبوت بیوه سیاه و نیش عقرب حتما نیاز به مرکز پزشکی برای درمان دارد.

به یاد داشته باشید: ایمنیتان بر عهده شماست. هیچ مقاله یا ویدئویی نمی‌تواند جایگزین توصیه‌های یک پزشک و همچنین هیچ دستورالعملی نمی‌تواند جایگزین تجربه باشد. قبل از انجام هر گونه کمک‌های اولیه اطمینان حاصل کنید که در شرایط ایمن، روش‌ها را تمرین کرده‌اید.

نحوه مقابله با گزش پشه و مگس:

اگرچه نیش پشه به طور آزاردهنده‌ای موجب خارش است و گزش مگس‌های گزنده ایجاد درد شدید می‌کند، اما هیچ کدام نیاز به فوریت پزشکی ندارد.

نحوه جلوگیری از گزش پشه:

 1. یک ماده دفع کننده حشرات موثر انتخاب کنید: بهترین دفاع شما در برابر پشه‌ها و گزش مگس تهیه آب دفع کننده حشرات و استفاده از آن است. مواد دفع کننده‌ای مبتنی بر Picardin و DEET بیشترین ماندگاری را دارند.
 2. از مواد دافع حشرات به درستی استفاده کنید: دستورالعمل‌ها را قدم به قدم اجرا کنید، خصوصا در مورد کودکان. از این مواد بر روی بریدگی‌ها، خراش‌ها و نواحی نزدیک به دهان و چشم استفاده نکنید.

نحوه درمان گزش پشه:

 1. تمیز کردن: محل را با صابون ضدعفونی کننده بشویید.
 2. یخ: از کمپرس سرد استفاده کنید تا تورم، درد یا خارش را به حداقل برسانید.
 3. استفاده از داروهای بدون نسخه: برای تسکین از محصولات ضدخارش و موضعی استفاده کنید. بهتر است اینها را به کمک‌های اولیه سفر خود اضافه کنید.
 4. از خاراندن آن جلوگیری کنید: در برابر میل به خاراندن مقاومت کنید. زیرا این امر می‌تواند منجر به خشونت شود.

نیش حشرات همسفر باشیم

نحوه برخورد با کنه‌ها:

کنه‌ها مانند پشه‌ها هستند و گزش آنها مراقبت‌های فوری پزشکی نیاز ندارد. اما ممکن است بعدها به بیماری‌هایی منجر شود.

نحوه جلوگیری از گزش کنه:

 1. کمی تحقیق انجام دهید: بررسی کنید که آیا به جایی که می‌روید گزش کنه در آنجا شایع هست یا نه.
 2. در جایی که کنه‌ها هستند احتیاط کنید: کنه‌ها معمولا در محیط‌های پر درخت، پر از بوته و خاشاک، داخل چمن‌های بلند و برگ‌های پایین درختان زندگی می‌کنند. در بین مسیرها قدم بزنید تا حداقل تماس با پوشش‌های گیاهی را داشته باشید.
 3. لباس مناسب بپوشید: اگر در جایی که کنه وجود دارد هستید، از پیراهن آستین بلند، شلوار بلند و گتر استفاده کنید. لباس ضد حشرات نیز ایده خوبی است.
 4. از مواد دافع حشرات استفاده کنید: برچسب‌های روی مواد را به دقت بخوانید تا مطمئن شوید که مخصوص کنه‌هاست. همچنین می‌توانید از پرمترین، یک محصول ضد کنه استفاده کنید که به جای پوست، آن را بر روی لباس استفاده می‌کنید.
 5. بدن و لباس خود را بررسی کنید: در صورت بروز گزش، لزوما احساس گزش نخواهید کرد. بنابراین مو، بدن، و لباس خود را بررسی کنید و از همسفر خود بخواهید مکان‌هایی که به آن دسترسی ندارید را بررسی کند. زیرا بعضی از کنه‌ها می‌توانند به اندازه دانه یک خشخاش باشند. این بررسی را در فواصل منظم انجام دهید تا بلافاصله بعد از دیدن چیز ناخواسته روی لباس خود آن را بردارید.

روش درمان گزش کنه:

 1. به موقع کنه را بردارید: این کار بسیار مهم است چون از بدن شما تغذیه کرده و بیماری را به شما منتقل می‌کند. موچین‌های ظریف بسیار موثر هستند.
 2. بدن کنه را فشار ندهید: کنه را محکم با ابزار دلخواه خود گرفته و بلند کنید. نکته مهم این است که بدون فشار دادن کنه این کار را کنید. زیرا این باعث می‌شود که محتوای معده کنه به محل گزش منتقل شود.
 3. محل گزش را بشویید: مرحله بعدی شستن با صابون ضدعفونی کننده برای جلوگیری از عفونت است. اگر بدن کنه جدا شد، اما نیش آن همچنان بود، آن را رها کنید و محل را بشویید. نیش به تنهایی نمی‌تواند آسیبی بزند و در نهایت می‌افتد.
 4. در برابر خاراندن محل گزش مقاومت کنید: بیشتر گزش کنه‌ها خارش ندارد، مگر اینکه به آنها حساسیت داشته باشید. اگر در محل نیش احساس خارش کردید، از محصول ضدخارش موضعی استفاده کنید تا خراشیده نشود. زیرا این کار می‌تواند منجر به عفونت شود.

نحوه تشخیص و درمان بیماری‌های ناشی از کنه:

 1. مکان و زمان بیماری ناشی از گزش کنه: معروف‌ترین بیماری منتقل شده از طریق کنه، بیماری لایم است که عمدتا در قسمتهای شمال شرقی و میانه غربی بالای ایالت متحده رخ می دهد. به طور کلی خطر ابتلا به بیماری‌های ناشی از نیش کنه در ماه‌های گرم سال بیشتر است.
 2. علائم بیماری لایم: علائم این بیماری تا 30 روز طول می‌کشد که شامل تب، فلج صورت، بثورات پوستی و آرتروز رخ می‌دهد. بثورات آشکار بیماری لایم به شکل یک دایره قرمز در حال رشد خود را نشان می‌دهد.
 3. درمان لایم و سایر بیماری‌های منتقله از طریق کنه: اگر کنه شما را گزید و بعدا تب یا بثورات پیدا کردید، حتما به پزشک مراجعه کنید تا با آنتی بیوتیک درمان شوید. اگر علائم در طول سفر ظاهر شد، سفر را ترک گفته و به دنبال درمان آن بروید.

نیش کنه همسفر باشیم

نحوه برخورد با نیش زنبور و زنبور عسل:

 زنبور عسل، زنبور و زنبور سرخ (از خانواده vespidae) همه نیش‌هایی دارند که می‌تواند دردناک باشد. زنبورهای عسل باعث ایجاد عفونت در افراد می‌شوند. دیگر زنبورها و زنبور سرخ می‌توانند چندین بار نیش بزنند. زنبورها و زنبورهای قرمز، کمی وحشی‌تر از زنبورهای عسل هستند، به ویژه زنبورهای قرمز. خبر خوب این است که اکثر این نیش‌ها خطر جدی ندارد و خبر بد اینکه اکثر افراد نسبت به نیش زنبورها واکنش آلرژیک دارند.

نحوه جلوگیری از نیش زنبود عسل، زنبور و زنبور قرمز:

 1. از نزدیکی به گل‌ها اجتناب کنید: هنگامی که در اطراف گل‌ها هستید، مراقب خود باشید. چون گل‌ها جایی است که آنها تمایل به جمع شدن در آن را دارند.
 2. لانه‌ها را تشخیص دهید: به اطراف خود نگاه کنید تا لانه‌ها و کندوهایی که می‌توانند در پوشش گیاهی یا در زمین پنهان شوند را تشخیص دهید.
 3. از جذب حشرات نیش‌دار خودداری کنید: کشاندن آنها، استفاده از رنگ‌های تیره و کرم‌های معطر، همچنین بوی عرق انسان می‌تواند آنها را به شکل ناخواسته جلب کند.
 4. به یک مکان امن بروید: اگر برای لانه‌ای مزاحمت ایجاد کرده و گرفتار زنبورها شده‌اید، فرار کنید تا به جای امنی برسید. زنبورها محدوده پرواز محدودی دارند.

نحوه درمان نیش زنبور، زنبورعسل و زنبور قرمز:

 1. نیش را بردارید: ابتدا اطمینان حاصل کنید که هیچ نیشی در پوست شما وجود ندارد. نیش زنندگان یک کیسه متصل دارند که همچنان به تزریق سم از طریق نیش ادامه می‌دهد. بنابراین باید سریعا نیش را بردارید. می‌توانید این کار را با ناخن و یا یک موچین انجام بدهید.
 2. تمیز کردن: محل گزش را با صابون ضدعفونی و بشویید.
 3. یخ: از کمپرس سرد یا یخ استفاده کنید تا تورم و درد یا خارش را به حداقل برسانید.
 4. از درمان‌های موضعی استفاده کنید: می‌توانید برای تسکین درد یا خارش استفاده کنید. از خاراندن آن جلوگیری کنید زیرا این کار می‌تواند منجر به عفونت شود.

نحوه درمان واکنش‌های آلرژیک به نیش زنبور:

 1. برای واکنش‌های خفیف می‌توانید از دارو آنتی‌هیستامین خوراکی استفاده کنید. یک واکنش خفیف آلرژیک می‌تواند شامل جوش، کهیر، قرمزی پوست و خارش شدید باشد که با آنتی هیستامین خوراکی قابل درمان است.
 2. واکنش شدید را تشخیص دهید: آلرژی شدید می‌تواند شامل تورم صورت، لب‌ها و زبان باشد به طوری که در خوردن و نفس کشیدن شما مشکل ایجاد کند. در این مواقع اپی نفرین و آنتی هیستامین داده می‌شود تا فرد قادر به خوردن باشد.
 3. در صورت نیاز پزشک فورا سفر را ترک کنید: اگر علائم آلرژیک شدید است باید فرد را به پزشک برسانید.

نیش زنبور همسفر باشیم

نحوه برخورد با نیش عنکبوت و عقرب:

نیش عنکبوت، بسته به نوع آن، میتواند بدون درد و دردناک باشد. نیش عقرب تقریبا به اندازه نیش زنبورعسل درناک است. خوشبخانه فقط یک نوع عقرب و تعداد کمی از گونه‌های عنکبوتی در ایالت متحده برای انسان خطرناک هستند و گزش این گروه بسیار نادر است.

نیش عنکبوت همسفر باشیم

نحوه درمان نیش عنکبوت بیوه سیاه:

 1. منبع گزش را مشخص کنید: عنکبوت بیوه سیاه را می‌توان با شکل مشخص ساعت شنی قرمز در زیر شکمش تشخیص داد. انواع متفاوتی از این نیز وجود دارد. برخی دارای نشانه‌های نارنجی و برخی دیگر دارای نقاط رنگی هستند. عنکبوت بیوه سیاه بیشتر در جنوب و غرب ایالت متحده شیوع بیشتری دارند، اما ممکن است در مناطق دیگر نیز دیده شود. این عنکبوت‌ها معمولا در زیر سنگ‌ها یا برآمدگی‌های بیابان‌ها یافت می‌شوتد و در صورت بهم خوردن تار آنها، نیش می‌زنند. شکل ظاهری گزش به دنبالش قرمزی، تورم و بی حسی کم است.
 2. پاکسازی و گذاشتن یخ: گزش را با صابون ضدعفونی کنید، سپس یخ یا کمپرس سرد بگذارید.
 3. مراقب علائم شدیدتر باشید: این موارد شامل گرفتگی عضلانی دردناک، حالت تهوع و استفراغ است. توجه داشته باشید که برخی مواقع فرد این علائم را دارد بدون اینکه از گزش حشره باخبر باشد.
 4. در صورت وجود علائم شدید بیمار را به پزشک برسانید: بیمار را برای درمان به مرکز پزشکی ببرید. اگر می‌توانید عنکبوتی را که باعث گزش شده است بگیرید این کار را انجام دهید. چون این کار به پزشکان برای درمان بهتر کمک می‌کند.

عنکبوت همسفر باشیم

نحوه درمان نیش عنکبوت قهوه‌ای:

 1. منشا گزش را مشخص کنید: یک عنکبوت قهوه‌ای دارای نشانه‌ای مثل ویولون در بالای سر خودش است. نشانه گویاتر این است که سه تا هشت جفت چشم در گونه‌های متفاوت دارد. این حشره معمولا در ساختمان‌های خالی و توده‌های چوبی یافت می‌شود و در حالت دفاعی خود نیش می‌زند. گزش در ابتدا کمی خارش دارد اما ممکن است به زخم پوستی دردناکی تبدیل شود.
 2. پاکسازی و یخ: گزش را با صابون ضدعفونی و تمیز کنید. سپس با یخ یا کمپرس بزنید.
 3. مراقب علائم شدید باشید: این موارد شامل حالت تهوع، استفراغ، تب و لرز و زخم‌هایی است که هیچ علائم بهبودی ندارد. توجه داشته باشید که برخی اوقات بیمار این علائم را دارد بدون اینکه از گزش آگاه باشد.
 4. در صورت وجود علائم شدید فرد را به سرعت به پزشک برسانید: فرد را به پزشک برسانید. اگر می‌توانید عنکبوتی که باعث این گزش شده است را بگیرید و به پزشک برای کمک بیشتر برسانید.

عقرب همسفر باشیم

نحوه درمان عقرب زدگی:

 1. منبع نیش را مشخص کنید. عقرب‌ها در زیر سنگ‌ها و اشیایی که روی زمین آویزان است وارد می‌شوند.(برای همین همیشه صبح قبل از پوشیدن کفشهایتان، آن را تکان دهید). نیش احساس خارش می‌دهد، سپس احساس درد، تورم، قرمزی، بی حسی و سوزن سوزن شدن را دارد.
 2. پاکسازی و یخ: محل نیش را با صابون ضدعفونی کرده و تمیز کنید. سپس یخ یا کمپرس سرد بزنید.
 3. مراقب علائم شدید باشید: این موارد شامل اختلال در گفتار، اسپاسم عضلات، حالت تهوع، استفراغ و تشنج است.
 4. در صورت وجود علائم شدید، فرد را به پزشک برسانید: بیمار را به مرکز پزشکی برسانید. اگر می‌توانید عقرب تولید کننده نیش را گرفته و به مرکز ببرید. این امر به پزشکان در تعیین بهترین روش برای درمان بیماری کمک می‌کند.

 

دوستان عزیز امیدوارم مطلب بالا برای شما مفید بوده باشه ما مطلب بالا را از سایت rei.com ترجمه کردیم 

ثبت نظر
همسفر باشیم
همسفر باشیم مرجع رایگان معرفی تور و سفر و برنامه های کوهنوردی و طبیعت گردی، شهر گردی و ... می باشد. وشما می توانید به راحتی سفر و برنامه خود را معرفی کنید
فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است