سافاری در ذخیره‌گاه ملی سامبورو

صبح بعد از دیدن زنان "قبیله سامبورو" از طریق ذخیره‌گاه ملی سامبورو در کنیا، یکی از 34 منطقه حفاظت شده در کشور، به سمت این مکان رفتیم.

 

سفرنامه هلن کنیا

همه ما به امید دیدن حیوانات آفریقایی، به ویژه 5 حیوان بزرگ اصلی شامل فیل، گاومیش، پلنگ، شیر و کرگدن به این ناحیه آمدیم. آیا امروز آنها را می‌بینیم؟

 

بز آفریقایی کنیا

 

سامبورا همسفر باشیم

پارک ملی سامبورو بسیار آرامتر از هر سافاری بود که تا الان انجام داده بودیم و بسیار کم وسیله نقلیه دیگری را دیدیم. فصل خشک و زمین نیز بسیار خشک بود. رودخانه Nyiro از میان آن عبور کرده و حیوانات و مردم منطقه را سیرآب می‌کرد.

شب قبل در نزدیکی رودخانه اردو زدیم. موسی به ما گفته بود که در نزدیکی این منطقه کروکدیل و کرگدن وجود دارد و نیازی نیست ما به آنها نزدیک شویم. دوش آب سرد در آن هوای تاریک، در هوای آزاد با ستاره‌های بالا سر و... من می‌توانستم صدای حرکت نرم اسب‌ها را از دور بشنوم. سروصداهای عجیبی به گوش می‌‍‌‌رسید که به نظر صدای تلاقی شیرها و گاوها می‌آمد. صدای اسب آبی نیز به گوش می‌رسید. این حیوان در عین جذاب بودن، بسیار خطرناک است و بیش از هر حیوان بزرگ دیگری باعث کشته شدن افراد می‌شود. البته من نمی‌خواستم ریسک شنا در رودخانه در شب را بپذیرم.

 

پارک ملی سامبورا

سپس ما یک زرافه دیدیم. اگر پیج اینستاگرام مرا دنبال کنید دیگر عکسهای من را خواهید دید. @helenwonderlust

 

سفرنامه کنیا هلن

چیزی که بسیار مرا تحت‌تاثیر قرار داد این بود که آنها کاملا ماقبل تاریخی بودند! به قدری جذاب هستند که نمی‌توانید از آنها چشم بردارید. اگر آب نوشیدن یا دویدن آنها را ببینید در اصل جزو دسته آدم‌های خوش‌شانس هستید.

پارک ملی سامبورا همسفربشیم

سپس ما یک بوفالو را دیدیم. ظاهر آنها بسیار فریبنده است. آنها واقعا از یک گاو بزرگتر نیستند و به نظر آرام می‌آیند. اما چشمانشان داستان دیگری را روایت می‌کند. آنها بدجنس به نظر می‌آیند. بله گاوهای بزرگ قهوه‌ای.

این حیوان جزو یکی از 5 حیوان بزرگ است. علت اینکه در این دسته است این است که وقتی شکارچیان پای پیاده به سمت آنها می‌رفتند، جزو خطرناک‌ترین و دشوارترین صیدها بودند.

 

سفرنامه کنیا آفریقا

جنگ حیوانات برای بقا :

آیا تا بحال فیلم "the battle at kruger" را دیده‌اید؟ گروهی از شیرهای ماده یک بچه گاومیش را صید می‌کنند. اما در حین شکار او را به طور تصادفی به رودخانه می‌اندازند. در همین زمان تمساحی می‌آید و می‌خواد سهم خود را از این شکار بگیرد. یک درگیری چشمگیر بین شیرها و تمساح به وجود می‌آید. سرانجام تمساح تنها منصرف شده و شیرها، بچه گاومیش را به سمت لبه رودخانه می‌کشند.

در همین زمان گاومیش‌های دیگر در حال کشیدن نقشه هستند. آنها در یک حمله واحد به شیرها، یکی یکی را پراکنده می‌کنند. حتی یک شیر را به هوا می‌اندازند. آخرین شیر، بچه گاومیش را رها کرده و او در کمال صحت به گله‌اش می‌پیوندد. خیره‌کننده‌ترین نمایشی که پادشاهی حیوانات را نشان می‌دهد.

فیلم این جنگ برای بقا 

با یک بوفالو درگیر نشوید.

 

گوره خر آفریقایی همسفرباشیم

سپس یک گورخر Grevy دیدیم. یکی از سه نوع گورخر موجود در آفریقا. شما از اینکه چگونه این راه راه‌های سفید و سیاه می‌توانند در سبزه‌های دشت پنهان شوند، تعجب خواهید کرد. این یک روش خوب برای جلوگیری از شکار شدن است.

 

کنیا همسفر باشیم

سپس آن حیوانی که بیشتر از همه مشتاق دیدنش بودیم را دیدیم. فیل!  تعداد کمی از آنها در میان شاخه‌های درختان دیده شدند.

 

فیلم آفریقایی همسفر باشیم

هر دو گونه نر و ماده فیل‌ها دارای عاج هستند که در واقع دو دندان آنهاست. اگرچه به دلیل شکار غیرمجاز فیل‌های عاج‌دار کمتر دیده می‌شوند.

در میان آنها سه بچه فیل کوچک وجود داشت.

 

سافری آفریقایی

لبخند روی لبم گواه همه چیز است. 20 نفر دیگر نیز در کامیونی در حال مشاهده این فیل‌ها بودند.

 

همسفرباشیم آفریقا

فیل‌های آفریقایی از فیل‌های آسیایی بزرگتر هستند و گوش‌هایشان نیز حجیم‌تر است. گوش‌های آنها چند منظوره هستند. هم به عنوان وسیله‌ای هشداردهنده برای دیگران (برای عقب راندن دشمنان)، هم برای گوش دادن برای شکار و هم به عنوان خنک‌کننده از آن‌ها استفاده می‌کنند. وقتی فیل احساس عصبانیت یا تهدید می‌کند گوشهایش دچار پیچش می‌شود. اگر در حال رانندگی هستید و این فیل‌ها را دیدید به حالت گوش آنها دقت کنید. ببینید حالت گوشهایش چگونه است.

ما انواع مختلفی از پرندگان را نیز دیدیم. آفریقا دید شما را نسبت به انواع پرندگان تغییر می‌دهد.

در آن روز ما کرگدن یا گربه‌سان بزرگی (مثل شیر و پلنگ) ندیدم، اما با وجود چند پارک ملی دیگر امیدوار بودیم که آنها را ببینیم.

 

آفریقا همسفر باشیم

خورشید غروب کرد و تا جایی که چشم می‌توانست درخشش نارنجی رنگ را ببیند، فرو رفت. ما واقعا در آفریقا بودیم.

دوستان عزیز ما مطلب بالا را از سایت heleninwonderlust.co.uk برای شما ترجمه کردیم 

کامنت ها

خوشحال می شویم پاسخ گو سوالات و نظرات شما باشیم

برای دریافت مشاوره رایگان اطلاعات تماس خود را وارد کنید .